Kosti sú váš základ: Liečba osteoporózy a prevencia

Kosti sú váš základ: Liečba osteoporózy a prevencia

Predstavte si na chvíľu babičku, niekoho, kto vás obdarúval príbehmi o svojich dobrodružstvách alebo o zdolávaní hôr v najlepších rokoch. Avšak jej neskoršie roky sú poznačené nepredvídaným, často neviditeľným nepriateľom - osteoporózou. Jednoduché zakopnutie vedie k ťažkej zlomenine bedrového kĺbu, ktorá navždy zmení jej život. Naše kosti sú v živote pevnou oporou, na ktorej spočíva všetko ostatné. Nesú váhu našej existencie, doslova aj obrazne. Nechcete však bývať v dome postavenom na krehkých základoch alebo mostom, ktorý sa potáca na pokraji zrútenia. Osteoporóza, zdanlivo tiché a nenápadné ochorenie, hrozí byť rozpadávajúcim sa základom pre zvyšok nášho tela. V tomto blogovom článku preberieme podstatu zdravia kostí, rizikové faktory, ktoré vytvárajú podmienky pre toto skryté ochorenie, a kroky na prevenciu a liečbu.

To najdôležitejšie o osteoporóze

Osteoporóza je ochorenie, ktoré oslabuje kosti. Vaše kosti sú tenšie a menej husté, než by mali byť. U ľudí s osteoporózou je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytnú zlomeniny kostí (fraktúry kostí). Vaše kosti sú zvyčajne dostatočne husté a silné na to, aby udržali vašu hmotnosť a absorbovali väčšinu druhov nárazov. S pribúdajúcim vekom vaše kosti prirodzene strácajú časť svojej hustoty a schopnosť regenerácie. Ak máte osteoporózu, vaše kosti sú oveľa krehkejšie, než by mali byť, a sú oveľa slabšie.

Väčšina ľudí nevie, že má osteoporózu, kým im nespôsobí zlomeninu kosti. Osteoporóza môže zvýšiť pravdepodobnosť zlomenia ktorejkoľvek z vašich kostí, ale medzi najčastejšie postihnuté kosti patria vaše:

 • bedrá (zlomeniny bedrového kĺbu).
 • zápästia.
 • chrbtica (zlomeniny stavcov).

K zlomeninám však môže dôjsť aj v iných kostiach, napríklad v ramene alebo v panve. Niekedy môže kašeľ alebo obyčajné kýchnutie spôsobiť zlomeninu rebra. Čím skôr lekár diagnostikuje osteoporózu, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa u vás vyskytnú zlomeniny kostí. Požiadajte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o vyšetrenie hustoty kostí, najmä ak máte viac ako 65 rokov, mali ste zlomeninu kosti po 50. roku života alebo ak má niekto vo vašej biologickej rodine osteoporózu.

Začínajúca osteoporóza? Úbytok kostnej hmoty

Štádium pred osteoporózou sa nazýva osteopénia. Vtedy sa pri vyšetrení hustoty kostí zistí, že máte nižšiu hustotu kostí, ako je priemer pre váš vek, ale nie dostatočne nízku na to, aby sa klasifikovala ako osteoporóza. Osteopénia nemusí vždy viesť k osteoporóze. Závisí to od mnohých faktorov.

Ak máte osteopéniu, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste si udržali zdravé kosti a znížili riziko vzniku osteoporózy. Lekár vám môže predpísať aj niektorú z liečebných metód na posilnenie kostí, ktoré sa podávajú ľuďom s osteoporózou, v závislosti od toho, aké slabé sú vaše kosti a aké je riziko zlomeniny kosti.

Na ľavej strane vidíte príklad, ako vyzerajú zdravé kosti. Na pravej strane vidíte stav, keď už osteoporóza je vo vážnejšom štádiu a ako priebežne ničí tú kosť.

osteoporoza

Prevencia osteoporózy

Ak vám hrozí riziko vzniku osteoporózy, mali by ste podniknúť kroky, ktoré vám pomôžu udržať si zdravé kosti. Môže to zahŕňať:

 • pravidelné cvičenie, aby ste si udržali kosti čo najsilnejšie
 • zdravé stravovanie - vrátane potravín bohatých na vápnik a vitamín D
 • užívanie denného doplnku stravy s obsahom 10 mikrogramov vitamínu D
 • zmenu životného štýlu - napríklad prestať fajčiť a znížiť konzumáciu alkoholu

Príčiny vzniku osteoporózy

Úbytok kostnej hmoty je normálnou súčasťou starnutia, ale niektorí ľudia strácajú kosti oveľa rýchlejšie, ako je bežné. To môže viesť k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenín kostí. Ženy kostnú hmotu strácajú rýchlejšie v prvých rokoch po menopauze. Ženy sú osteoporózou ohrozené viac ako muži, najmä ak menopauza začala skoro (pred 45. rokom života) alebo im boli odstránené vaječníky. Osteoporóza však môže postihnúť aj mužov, mladšie ženy a deti. Riziko vzniku osteoporózy môže zvyšovať aj mnoho ďalších faktorov vrátane:

 • užívanie vysokých dávok steroidov dlhšie ako 3 mesiace
 • iné ochorenia - napríklad zápalové ochorenia, ochorenia súvisiace s hormónmi alebo poruchy vstrebávania
 • osteoporóza v rodinnej anamnéze - najmä zlomenina bedrového kĺbu u jedného z rodičov
 • dlhodobé užívanie určitých liekov, ktoré môžu ovplyvniť pevnosť kostí alebo hladinu hormónov, ako sú napríklad antiestrogénové tablety, ktoré užívajú mnohé ženy po rakovine prsníka
 • porucha príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia
 • celoživotný nedostatok vápnika
 • nízky index telesnej hmotnosti (BMI)
 • málo pohybu a zanedbávanie cvičenia
 • nadmerné pitie alkoholu a fajčenie

Prvý krok liečby osteoporózy - diagnóza

Odporúčania na liečbu sú často založené na odhade rizika zlomeniny kosti v nasledujúcich 10 rokoch na základe informácií, ako je napríklad test hustoty kostí. Ak vaše riziko nie je vysoké, liečba nemusí zahŕňať lieky a namiesto toho sa môže zamerať na úpravu rizikových faktorov straty kostnej hmoty a pádov.

Test hustoty kostí

Lekár Vás môže odporučiť na tento test, aby sa zmerala sila vašich kostí. Pomocou röntgenových lúčov sa meria množstvo vápnika a iných minerálov v kostiach. Test hustoty kostí využíva nízke hladiny röntgenového žiarenia na meranie hustoty a obsahu minerálov vo vašich kostiach. Je podobný typickému röntgenovému vyšetreniu. Je to ambulantný zákrok, čo znamená, že nebudete musieť zostať v nemocnici. Hneď po ukončení vyšetrenia môžete ísť domov. Pri tomto vyšetrení sa nepoužívajú žiadne ihly ani injekcie. Je to krátky, bezbolestný zákrok, ktorý trvá 10 až 20 minút v závislosti od skenovanej časti tela. Vaša hustota kostí sa môže porovnať s hustotou kostí zdravého mladého dospelého človeka. Rozdiel sa vypočíta ako štandardná odchýlka (SD) a nazýva sa T skóre. Štandardná odchýlka je miera variability založená na priemernej alebo očakávanej hodnote. T skóre môže byť:

 • nad -1 SD je normálne
 • medzi -1 a -2,5 SD ukazuje na úbytok kostnej hmoty a definuje sa ako osteopénia
 • pod -2,5 vykazuje úbytok kostnej hmoty a definuje sa ako osteoporóza

Liečba osteoporózy je založená na liečbe a prevencii zlomenín kostí a na užívaní liekov na posilnenie kostí. Rozhodnutie o tom, či potrebujete liečbu, závisí od vášho rizika zlomenia kosti v budúcnosti. To bude vychádzať z viacerých faktorov, ako je váš vek, pohlavie a výsledky vyšetrenia hustoty kostí. Ak potrebujete liečbu, váš lekár vám môže navrhnúť najbezpečnejší a najúčinnejší plán liečby.

Druhý krok liečby osteoporózy – lieky a zmena životného štýlu

Váš lekár vám navrhne kombináciu liečby, ktorá spomalí úbytok kostnej hmoty a posilní existujúce kostné tkanivo. Najdôležitejšou súčasťou liečby osteoporózy je prevencia zlomenín kostí. Medzi najčastejšie spôsoby liečby osteoporózy patria:

 • Cvičenie: Pravidelné cvičenie môže posilniť vaše kosti a všetky s nimi spojené tkanivá, ako sú svaly, šľachy a väzy. Váš lekár vám môže navrhnúť cvičenie s vlastnou váhou na posilnenie svalov a tréning rovnováhy. Cvičenia, pri ktorých vaše telo pracuje proti gravitácii, ako napríklad chôdza, joga, či pilates, môžu zlepšiť vašu silu a rovnováhu bez toho, aby príliš zaťažovali vaše kosti. Možno budete musieť spolupracovať s fyzioterapeutom, aby ste našli cvičenia a pohyby, ktoré sú pre vás vhodné.
 • Vitamínové a minerálne doplnky: Možno budete potrebovať voľne predajné alebo predpísané doplnky vápnika alebo vitamínu D. Váš poskytovateľ vám povie, aký typ potrebujete, ako často by ste ich mali užívať a aké dávky budete potrebovať.
 • Nová liečba osteoporózy: Váš lekár vám povie, ktoré lieky na predpis budú pre vás a vaše telo najlepšie. Medzi najbežnejšie lieky, ktoré poskytovatelia používajú na liečbu osteoporózy, patrí hormonálna liečba, ako je náhradný estrogén alebo testosterón, a bisfosfonáty. Ľudia so závažnou osteoporózou alebo vysokým rizikom zlomenín môžu potrebovať lieky vrátane analógov parathormónu (PTH), denosumabu a romosozumabu. Tieto lieky sa zvyčajne podávajú vo forme injekcií.

Posledne menované lieky na osteoporózu sú ako možnosti liečby sú účinné, ale môžu mať rozsiahle vedľajšie účinky. Väčšinou sa predpisujú ľudom, ktorým nepomáhajú menej invazívne spôsoby liečby.

Pomôžte si doplnkami

Doplnky stravy môžu zohrávať dôležitú úlohu pri liečbe osteoporózy, pretože poskytujú základné živiny, ktoré podporujú zdravie kostí. Hoci je nevyhnutné získavať živiny predovšetkým prostredníctvom vyváženej stravy, doplnky stravy môžu byť prospešné pre osoby s rizikom osteoporózy alebo pre osoby, ktorým bola táto choroba diagnostikovaná. Tu je niekoľko kľúčových doplnkov, ktoré sa často odporúčajú pre osoby s osteoporózou:

Vápnik: Jeho nedostatok môže viesť k oslabeniu kostí. Odporúča sa, aby dospelí prijímali približne 1 000 až 1 200 miligramov vápnika denne, predovšetkým zo zdrojov stravy, ako sú mliečne výrobky, listová zelenina a obohatené potraviny. Mnohí jedinci však môžu potrebovať doplnky vápnika, aby splnili svoju dennú potrebu, najmä ak majú stravovacie obmedzenia alebo problémy so vstrebávaním.

Vitamín D: Vitamín D je nevyhnutný na vstrebávanie vápnika v črevách. Pomáha tiež regulovať obsah vápnika a fosforu v krvi, čo je dôležité pre mineralizáciu kostí. Odporúčaná denná dávka vitamínu D sa líši v závislosti od veku a iných faktorov, ale často sa odporúča, aby sa dospelí snažili o 600 až 800 IU (medzinárodných jednotiek) denne. Lekár môže odporučiť vyššie dávky pre osoby s jeho nedostatkom.

Horčík: Horčík sa podieľa na zdraví kostí tým, že prispieva k hustote kostných minerálov. Podieľa sa na tvorbe a metabolizme kostí. Odporúčaná denná dávka horčíka sa líši podľa veku a pohlavia, ale potravinové zdroje, ako sú orechy, semená a zelené listy, môžu pomôcť pokryť vašu potrebu horčíka. Ak je vaša strava nedostatočná, váš lekár vám môže odporučiť doplnok stravy s horčíkom.

MSM: MSM je zdrojom prírodnej síry, ktorá zohráva úlohu v mnohých telesných procesoch. MSM alebo metylsulfonylmetán je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v potravinách, ako je čerstvá zelenina, mäso a mliečne výrobky. Väčšinou to však z potravín nekonzumujeme v dostatočnom množstve, preto sa odporúča užívanie aj vo forme doplnkov stravy. Podporuje regeneráciu a výživu kĺbov a kĺbových chrupaviek a má antimykotický a antibakteriálny účinok.

Kolagén: Kolagén je dôležitou zložkou kostí a hrá úlohu pri zachovaní ich štruktúry a pevnosti. Pri osteoporóze, ktorá je charakterizovaná oslabovaním kostí, by dodávanie kolagénu mohlo prispieť k udržaniu zdravej kostnej hmoty. Okrem kostí kolagén prispieva aj k zdraviu kĺbov a chrupavky. Kolagénové doplnky prispievajú k udržaniu zdravia kĺbov a zmierneniu bolesti spojenej s osteoporózou. Vyberte si najlepší kolagén pomocou nášho článku.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4443-osteoporosis

https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/treatment/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/diagnosis-treatment/drc-20351974

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968