Maca účinky: Posilňujte svoje telo a myseľ prirodzene

Maca účinky: Posilňujte svoje telo a myseľ prirodzene

Pri hľadaní optimálneho zdravia a pohody nás hľadanie prírodných prostriedkov často vedie k starodávnym superpotravinám a koreň maca nie je výnimkou. Známa pre svoj pôsobivý rad zdravotných výhod, "účinky maca" sa stala frázou hodnou rozruchu v komunite wellness. Tento peruánsky klenot si získal pozornosť nadšencov zdravia na celom svete - od zvyšovania hladiny energie až po podporu hormonálnej rovnováhy. Vydajte sa s nami na túto cestu, na ktorej sa budeme venovať vedecky podloženým výhodám maca a odhalíme, ako môže byť zaradenie tohto na živiny bohatého koreňa do vášho jedálnička kľúčom k odomknutiu zdravšieho a vitálnejšieho života.

Čo je Maca:

Maca peruánska (Lepidium peruvianum alebo Lepidium meyenii), nazývaná aj ako peruánsky ženšen, brazílsky ženšen, žerucha peruánska či jednoducho maca je výnimočná rastlina, ktorá rastie primárne v Peruánskych Andách v nadmorských výškach 2800 – 5000 m.n.m. Ide tak o odolnú rastlinu, ktorú nezdolajú tuhé mrazy, sneh ani nízka hladina kyslíka. Maca je známa a obľúbená už niekoľko storočí, pričom je stálicou v tradičnej medicíne.

Zdravotné výhody a účinky:

Má antioxidačné účinky

Maca obsahuje zmes rôznych bioaktívnych látok, z ktorých mnohé pôsobia ako antioxidanty. Ide napríklad o fenoly, alkamidy či napríklad glukozinoláty.

Vďaka účinkom týchto látok tak maca pomáha bojovať s voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pôsobením oxidačného stresu. Ten sa môže objaviť napríklad následkom fajčenia či nadmerného pôsobenia UV žiarenia, ktoré môžu ďalej viesť napríklad k predčasnému starnutiu pokožky.

V niektorých štúdiách sa dokonca ukázalo, že určité látky obsiahnuté v mace (napr. makamidy) majú vplyv na nádorové bunky a zrejme tak môžu obmedzovať ich rast. 

Vďaka antioxidačným vlastnostiam môže byť maca navyše užitočná napríklad pri športe, kedy dochádza k poškodeniu svalov. Môže totiž pomôcť lepšie zvládať svalovú únavu. 

Antioxidanty hrajú všeobecne dôležitú úlohu v prevencii chronických ochorení, ktoré súvisia s oxidačným stresom a zápalom v organizme. Maca tak môže byť užitočnou súčasťou zdravého životného štýlu, ktorá môže pomôcť udržať si kondíciu, zdravie a zostať vo forme. 

Pozitívne pôsobí na mozog a kognitívne schopnosti

Jedným z najznámejších účinkov macy je jej pozitívny vplyv na mozog. Nielenže sa podieľa na ochrane nervových buniek, ale mohla by byť dokonca užitočná aj pre pamäť či iné kognitívne funkcie. Medzi ne patrí napríklad aj schopnosť učiť sa, sústrediť či udržiavať pozornosť. 

Ako maca pôsobí na mozog? 

  • V štúdiách sa ukazuje jej efekt na zlepšenie kognitívnych funkcií, ako je napríklad pamäť či učenie. 
  • Jej antioxidačné účinky sa zrejme podieľajú aj na ochrane neurónov (nervových buniek). 
  • Na nervové bunky by mohli protektívne pôsobiť napríklad makamidy. Tie totiž pomáhajú podporovať procesy, ktoré vedú k rastu nervových buniek. 
  • Ukazuje sa, že maca by navyše mohla zmierniť poškodenie mozgu, ktoré vzniká pôsobením beta-amyloidných plakov (zhluky bielkovín). Tie sa typicky hromadia v mozgu pri Alzheimerovej chorobe.
  • V štúdiách sa ukazuje aj možný efekt u iných neurodegeneratívnych ochorení (Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba).

Nutričné hodnoty Maca:

Výživová hodnota jednotlivých produktov z macy sa môže mierne líšiť, pretože sa odvíja od konkrétnej odrody či napríklad podmienok pestovania, ale v základe ide o zmes s podobným podielom prospešných živín. Rovnako sa mierne líši aj zloženie jednotlivých farebne odlišných odrôd, ale vo všeobecnosti nejde o závratné rozdiely.

Vedľajšie účinky

Konkrétne odporúčanie, ako dlho užívať macu neexistuje. Vzhľadom k tomu, že s macou sa nespájajú žiadne nepriaznivé účinky, by jej dlhodobé užívanie v rámci odporúčaných dávok malo byť bezpečné. V súvislosti s macou nie sú zaznamenané žiadne významné negatívne účinky. Odporúča sa však konzumovať ju len v spracovanej, nie surovej forme, aby nespôsobila tráviace problémy.

Ako začať používať Maca:

V prípade macy neexistuje všeobecne odporúčaný dávkovací protokol, ktorým by sme sa mohli riadiť. Najčastejšia odporúčaná dávka sa však pohybuje v rozmedzí 1500 – 3000 mg denne. S týmto dávkovaním sa stretneme aj v štúdiách, pričom sa užíva buď jednorázovo, alebo rozdelená na niekoľko denných dávok.

Maca je na trhu dostupná v rôznych formách. Na pravidelné užívanie je určený najmä prášok či alternatíva vo forme kapsúl. Vyskúšajte náš produkt v BIO kvalite – Maca BIO.

Ak teda chcete podporiť zdravie mozgu a zlepšiť svoju pamäť, sústredenosť alebo ďalšie kognitívne funkcie, maca by mohla byť pre vás dobrou voľbou. Vďaka svojim vlastnostiam je ideálna pri náročnom pracovnom či študijnom nasadení alebo pri riešení komplikovaných úloh. Tiež môže pomôcť so starostlivosťou o zdravie mozgu aj v rámci zdravého starnutia a a anti-aging prístupu.

Naši dlhoroční zákazníci si veľmi obľúbili macu. Skúsenosti užívateľov sú mimoriadne cennou informáciou pre vás. Ak vás tento doplnok výživy zaujal, odporúčame vám prečítať nás článok – Maca skúsenosti.

Macu a jej benefity poznali a používali už pôvodní obyvatelia peruánskych Ánd. Dnes už sú jej účinky pod lupou mnohých vedcov a o jej účinkoch na zdravie vieme o niečo viac. Hoci výskum nie je ani zďaleka na konci, vieme povedať, že môže byť užitočná napríklad pri starostlivosti o mozog, plodnosť, hladinu testosterónu či duševné zdravie

Zdroje:

Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands - PMC (nih.gov)

A systematic review of the versatile effects of the Peruvian Maca Root (Lepidium meyenii ) on sexual dysfunction, menopausal symptoms and related conditions - ScienceDirect