Huba Reishi: Nežiadúce účinky a všetky dôležité informácie

Huba Reishi: Nežiadúce účinky a všetky dôležité informácie

Huba Reishi, známa aj pod názvom Ganoderma lucidum alebo "huba nesmrteľnosti", je už tisícročia využívaná v tradičnej čínskej medicíne pre svoje údajné zdravotné benefity. Táto výnimočná huba sa stala populárnou aj v modernom svete, kde je často propagovaná pre svoje schopnosti podporovať imunitný systém, znižovať stres a zlepšovať kvalitu spánku. Avšak, rovnako ako pri iných prírodných doplnkoch, aj pri užívaní huby Reishi môžu nastať nežiadúce účinky, o ktorých by mal byť každý užívateľ informovaný. V tomto článku sa zameriame na to, aké vedľajšie účinky môže huba Reishi spôsobovať a kto by mal byť pri jej užívaní opatrný. Pripravili sme pre vás aj články o zdravotných účinkoch huby reishi a taktiež článok s recenziami užívateľov ohľadom doplnku výživy huba reishi. Tieto články nájdete na našej stránke.

Čo je huba Reishi?

Huba Reishi, vedecky známa ako Ganoderma lucidum, je druh drevokaznej huby, ktorá sa prirodzene vyskytuje na kmeňoch a pňoch listnatých stromov, najmä v teplých a vlhkých oblastiach Ázie. V tradičnej čínskej medicíne je známa pod názvom Lingzhi, čo znamená "božská huba nesmrteľnosti". Reishi je uznávaná pre svoje mnohostranné zdravotné účinky a je často používaná ako doplnok stravy.

Huba Reishi má výrazný vzhľad so svojím lesklým, lakovaným povrchom a červenohnedou farbou. Jej plodnice sú tvrdé a drevnaté, čo ju odlišuje od bežných jedlých húb. Tradične sa Reishi nepoužíva ako potravina, ale skôr ako liečivý čaj, extrakt alebo kapsule.

Význam a uznávanie huby Reishi sa opierajú o jej širokú škálu biologicky aktívnych zlúčenín, vrátane polysacharidov, triterpénov, peptidov a sterolov. Tieto zlúčeniny prispievajú k jej imunomodulačným, protizápalovým, antioxidačným a protinádorovým vlastnostiam, čo ju robí atraktívnou pre rôzne terapeutické aplikácie. Aj keď je Reishi často považovaná za bezpečnú, je dôležité poznať aj jej potenciálne nežiadúce účinky a kontraindikácie, aby sa predišlo nežiaducim zdravotným problémom.

Zdravotné prínosy huby Reishi

 1. Podpora imunitného systému: Pomáha posilňovať a regulovať imunitný systém.
 2. Zníženie stresu: Pôsobí ako adaptogén, znižuje stres a úzkosť.
 3. Zlepšenie spánku: Môže pomôcť pri nespavosti a zlepšiť kvalitu spánku.
 4. Antioxidant: Bojuje proti voľným radikálom a znižuje oxidačný stres. Huba reishi podporuje aj pečeň a jeho zdravie.
 5. Protizápalové účinky: Znižuje zápal a môže pomôcť pri chronických zápalových ochoreniach.
 6. Podpora srdca: Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie znižovaním krvného tlaku a cholesterolu.
 7. Antirakovinové vlastnosti: Obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť inhibovať rast niektorých druhov rakoviny.

Možné nežiadúce účinky huby Reishi

Aj keď je huba Reishi často považovaná za bezpečný prírodný doplnok s mnohými zdravotnými prínosmi, je dôležité si uvedomiť, že môže mať aj nežiadúce účinky. Každý organizmus je jedinečný a môže reagovať na doplnky rôzne. Pred začatím užívania huby Reishi je dôležité konzultovať svoj zámer s lekárom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy, užívate lieky alebo ste tehotná či dojčiaca žena. Prírodné produkty, vrátane huby Reishi, môžu interagovať s liekmi a ovplyvniť ich účinnosť alebo spôsobiť neočakávané zdravotné komplikácie. Preto je nevyhnutné byť informovaný a opatrný pri zavádzaní nových doplnkov do svojho režimu.

 1. Tráviace problémy: Niektorí ľudia môžu zažiť žalúdočné problémy, ako sú nevoľnosť, hnačka alebo bolesti žalúdka.
 2. Alergické reakcie: U niektorých osôb sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, vrátane kožných vyrážok, svrbenia alebo opuchu.
 3. Nízky krvný tlak: Reishi môže znížiť krvný tlak, čo môže byť problematické pre ľudí s už nízkym tlakom alebo pre tých, ktorí užívajú lieky na krvný tlak.
 4. Krvácanie: Táto huba môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi, čo môže zvýšiť riziko krvácania, najmä u osôb užívajúcich antikoagulanciá alebo majúcich problémy so zrážanlivosťou krvi.
 5. Sucho v ústach: Niektorí užívatelia môžu pociťovať suchosť v ústach ako vedľajší účinok.
 6. Závraty: Reishi môže spôsobiť závraty alebo ľahkú hlavu, najmä pri začiatku užívania alebo pri vysokých dávkach.
 7. Pečeňové problémy: V zriedkavých prípadoch boli zaznamenané pečeňové toxické účinky pri dlhodobom užívaní vysokých dávok.

Je dôležité konzultovať užívanie huby Reishi s lekárom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy alebo užívate lieky.

Kto by sa mal vyhnúť používaniu huby Reishi?

 1. Tehotné a dojčiace ženy: Bez dostatočného výskumu o bezpečnosti huby Reishi počas tehotenstva a dojčenia je lepšie sa jej vyhnúť, aby sa predišlo možným rizikám pre matku a dieťa.
 2. Ľudia s nízkym krvným tlakom: Keďže huba Reishi môže znižovať krvný tlak, ľudia s už nízkym krvným tlakom alebo tí, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku, by mali byť opatrní, aby nedošlo k príliš veľkému poklesu tlaku.
 3. Osoby s poruchami krvácania: Huba Reishi môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi a zvýšiť riziko krvácania. Osoby s poruchami krvácania alebo tí, ktorí užívajú antikoagulanciá (lieky na riedenie krvi), by sa jej mali vyhnúť.
 4. Osoby užívajúce určité lieky: Reishi môže interagovať s liekmi, ako sú antikoagulanciá, antihypertenzíva a imunosupresíva. Je dôležité konzultovať užívanie Reishi s lekárom, ak užívate akékoľvek lieky.
 5. Osoby s alergiami na huby: Ak ste alergickí na huby, je možné, že budete mať alergickú reakciu aj na hubu Reishi. V takom prípade je lepšie sa jej vyhnúť.
 6. Osoby so známymi pečeňovými problémami: V zriedkavých prípadoch boli zaznamenané pečeňové toxické účinky pri dlhodobom užívaní vysokých dávok. Ľudia s pečeňovými problémami by mali byť obzvlášť opatrní.

Ak patríte do niektorej z týchto skupín, je nevyhnutné konzultovať užívanie huby Reishi s lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečná.

Dávkovanie a bezpečné užívanie

 1. Začnite s malými dávkami: Ak začínate užívať hubu Reishi po prvýkrát, odporúča sa začať s malými dávkami a postupne zvyšovať podľa potreby. Tento prístup umožňuje zistiť, ako váš organizmus reaguje na hubu a minimalizuje riziko možných nežiaducich účinkov.
 2. Dodržiavajte odporúčané dávkovanie: Pre dospelých je bežné odporúčané dávkovanie huby Reishi pohybuje sa v rozmedzí od 1 do 2 gramov denne. Je však dôležité dodržiavať pokyny na obale alebo odporúčania lekára alebo odborníka na výživu. Z nášho produktu Huba Reishi Vám odporúčame užívať 3 kapsule denne, čo obsahuje 1 350 mg huby reishi.
 3. Vyhnite sa nadmernému užívaniu: Aj keď je huba Reishi považovaná za obvykle bezpečnú, nadmerné užívanie môže viesť k nežiaducim účinkom a vedľajším účinkom. Držte sa odporúčaných dávok a nevyužívajte ju na dlhodobé užívanie bez prestávky.
 4. Vyberte kvalitný zdroj: Pri výbere huby Reishi sa uistite, že si vyberáte vysoko kvalitný produkt od spoľahlivého výrobcu. Kvalitné extrakty alebo prášky z huby Reishi obsahujú väčšinou aktívne zlúčeniny a menej nečistôt.
 5. Konzultujte s lekárom: Ak máte akékoľvek existujúce zdravotné problémy, užívate lieky alebo máte obavy ohľadom bezpečného užívania huby Reishi, neváhajte sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Dodržiavanie týchto pokynov pomôže minimalizovať riziko nežiaducich účinkov a zabezpečí bezpečné a účinné užívanie huby Reishi ako súčasti vášho zdravotného režimu.

Záver

Huba Reishi, s jej mnohými zdravotnými prospechmi a dlhou históriou v tradičnej čínskej medicíne, pridáva do sveta prírodných doplnkov novú dimenziu. Jej imunomodulačné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti robia z Reishi atraktívny doplnok stravy pre mnohých ľudí.

Avšak, ako pri akomkoľvek doplnku stravy, aj pri používaní huby Reishi je dôležité byť informovaný a opatrný. Existujú možné nežiadúce účinky, kontraindikácie a riziká interakcií s liekmi, ktoré by mali byť zvážené pred začatím užívania.

Dúfame, že tento článok vám poskytol užitočné informácie o možnostiach a potenciálnych rizikách spojených s užívaním huby Reishi. Buďte informovaní, buďte opatrní a starajte sa o svoje zdravie s rozvahou.