O nás

Kto sme
Výroba
Cenová politika
Hodnotenia
Huba Reishi: Nežiadúce účinky a všetky dôležité informácie

Huba Reishi: Nežiadúce účinky a všetky dôležité informácie

Huba Reishi, známa aj pod názvom Ganoderma lucidum alebo "huba nesmrteľnosti", je už tisícročia využívaná v tradičnej čínskej medicíne pre svoje údajné zdravotné benefity. Táto výnimočná huba sa stala populárnou aj v modernom svete, kde je často propagovaná pre svoje schopnosti podporovať imunitný systém, znižovať stres a zlepšovať kvalitu spánku. Avšak, rovnako ako pri iných prírodných doplnkoch, aj pri užívaní huby Reishi môžu nastať nežiadúce účinky, o ktorých by mal byť každý užívateľ informovaný. V tomto článku sa zameriame na to, aké vedľajšie účinky môže huba Reishi spôsobovať a kto by mal byť pri jej užívaní opatrný. Pripravili sme pre vás aj články o zdravotných účinkoch huby reishi a taktiež článok s recenziami užívateľov ohľadom doplnku výživy huba reishi. Tieto články nájdete na našej stránke.

Čo je huba Reishi?

Huba Reishi, vedecky známa ako Ganoderma lucidum, je druh drevokaznej huby, ktorá sa prirodzene vyskytuje na kmeňoch a pňoch listnatých stromov, najmä v teplých a vlhkých oblastiach Ázie. V tradičnej čínskej medicíne je známa pod názvom Lingzhi, čo znamená "božská huba nesmrteľnosti". Reishi je uznávaná pre svoje mnohostranné zdravotné účinky a je často používaná ako doplnok stravy.

Huba Reishi má výrazný vzhľad so svojím lesklým, lakovaným povrchom a červenohnedou farbou. Jej plodnice sú tvrdé a drevnaté, čo ju odlišuje od bežných jedlých húb. Tradične sa Reishi nepoužíva ako potravina, ale skôr ako liečivý čaj, extrakt alebo kapsule.

Význam a uznávanie huby Reishi sa opierajú o jej širokú škálu biologicky aktívnych zlúčenín, vrátane polysacharidov, triterpénov, peptidov a sterolov. Tieto zlúčeniny prispievajú k jej imunomodulačným, protizápalovým, antioxidačným a protinádorovým vlastnostiam, čo ju robí atraktívnou pre rôzne terapeutické aplikácie. Aj keď je Reishi často považovaná za bezpečnú, je dôležité poznať aj jej potenciálne nežiadúce účinky a kontraindikácie, aby sa predišlo nežiaducim zdravotným problémom.

Zdravotné prínosy huby Reishi

 1. Podpora imunitného systému: Pomáha posilňovať a regulovať imunitný systém.
 2. Zníženie stresu: Pôsobí ako adaptogén, znižuje stres a úzkosť.
 3. Zlepšenie spánku: Môže pomôcť pri nespavosti a zlepšiť kvalitu spánku.
 4. Antioxidant: Bojuje proti voľným radikálom a znižuje oxidačný stres. Huba reishi podporuje aj pečeň a jeho zdravie.
 5. Protizápalové účinky: Znižuje zápal a môže pomôcť pri chronických zápalových ochoreniach.
 6. Podpora srdca: Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie znižovaním krvného tlaku a cholesterolu.
 7. Antirakovinové vlastnosti: Obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť inhibovať rast niektorých druhov rakoviny.

Možné nežiadúce účinky huby Reishi

Aj keď je huba Reishi často považovaná za bezpečný prírodný doplnok s mnohými zdravotnými prínosmi, je dôležité si uvedomiť, že môže mať aj nežiadúce účinky. Každý organizmus je jedinečný a môže reagovať na doplnky rôzne. Pred začatím užívania huby Reishi je dôležité konzultovať svoj zámer s lekárom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy, užívate lieky alebo ste tehotná či dojčiaca žena. Prírodné produkty, vrátane huby Reishi, môžu interagovať s liekmi a ovplyvniť ich účinnosť alebo spôsobiť neočakávané zdravotné komplikácie. Preto je nevyhnutné byť informovaný a opatrný pri zavádzaní nových doplnkov do svojho režimu.

 1. Tráviace problémy: Niektorí ľudia môžu zažiť žalúdočné problémy, ako sú nevoľnosť, hnačka alebo bolesti žalúdka.
 2. Alergické reakcie: U niektorých osôb sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, vrátane kožných vyrážok, svrbenia alebo opuchu.
 3. Nízky krvný tlak: Reishi môže znížiť krvný tlak, čo môže byť problematické pre ľudí s už nízkym tlakom alebo pre tých, ktorí užívajú lieky na krvný tlak.
 4. Krvácanie: Táto huba môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi, čo môže zvýšiť riziko krvácania, najmä u osôb užívajúcich antikoagulanciá alebo majúcich problémy so zrážanlivosťou krvi.
 5. Sucho v ústach: Niektorí užívatelia môžu pociťovať suchosť v ústach ako vedľajší účinok.
 6. Závraty: Reishi môže spôsobiť závraty alebo ľahkú hlavu, najmä pri začiatku užívania alebo pri vysokých dávkach.
 7. Pečeňové problémy: V zriedkavých prípadoch boli zaznamenané pečeňové toxické účinky pri dlhodobom užívaní vysokých dávok.

Je dôležité konzultovať užívanie huby Reishi s lekárom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy alebo užívate lieky.

Kto by sa mal vyhnúť používaniu huby Reishi?

 1. Tehotné a dojčiace ženy: Bez dostatočného výskumu o bezpečnosti huby Reishi počas tehotenstva a dojčenia je lepšie sa jej vyhnúť, aby sa predišlo možným rizikám pre matku a dieťa.
 2. Ľudia s nízkym krvným tlakom: Keďže huba Reishi môže znižovať krvný tlak, ľudia s už nízkym krvným tlakom alebo tí, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku, by mali byť opatrní, aby nedošlo k príliš veľkému poklesu tlaku.
 3. Osoby s poruchami krvácania: Huba Reishi môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi a zvýšiť riziko krvácania. Osoby s poruchami krvácania alebo tí, ktorí užívajú antikoagulanciá (lieky na riedenie krvi), by sa jej mali vyhnúť.
 4. Osoby užívajúce určité lieky: Reishi môže interagovať s liekmi, ako sú antikoagulanciá, antihypertenzíva a imunosupresíva. Je dôležité konzultovať užívanie Reishi s lekárom, ak užívate akékoľvek lieky.
 5. Osoby s alergiami na huby: Ak ste alergickí na huby, je možné, že budete mať alergickú reakciu aj na hubu Reishi. V takom prípade je lepšie sa jej vyhnúť.
 6. Osoby so známymi pečeňovými problémami: V zriedkavých prípadoch boli zaznamenané pečeňové toxické účinky pri dlhodobom užívaní vysokých dávok. Ľudia s pečeňovými problémami by mali byť obzvlášť opatrní.

Ak patríte do niektorej z týchto skupín, je nevyhnutné konzultovať užívanie huby Reishi s lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečná.

Dávkovanie a bezpečné užívanie

 1. Začnite s malými dávkami: Ak začínate užívať hubu Reishi po prvýkrát, odporúča sa začať s malými dávkami a postupne zvyšovať podľa potreby. Tento prístup umožňuje zistiť, ako váš organizmus reaguje na hubu a minimalizuje riziko možných nežiaducich účinkov.
 2. Dodržiavajte odporúčané dávkovanie: Pre dospelých je bežné odporúčané dávkovanie huby Reishi pohybuje sa v rozmedzí od 1 do 2 gramov denne. Je však dôležité dodržiavať pokyny na obale alebo odporúčania lekára alebo odborníka na výživu. Z nášho produktu Huba Reishi Vám odporúčame užívať 3 kapsule denne, čo obsahuje 1 350 mg huby reishi.
 3. Vyhnite sa nadmernému užívaniu: Aj keď je huba Reishi považovaná za obvykle bezpečnú, nadmerné užívanie môže viesť k nežiaducim účinkom a vedľajším účinkom. Držte sa odporúčaných dávok a nevyužívajte ju na dlhodobé užívanie bez prestávky.
 4. Vyberte kvalitný zdroj: Pri výbere huby Reishi sa uistite, že si vyberáte vysoko kvalitný produkt od spoľahlivého výrobcu. Kvalitné extrakty alebo prášky z huby Reishi obsahujú väčšinou aktívne zlúčeniny a menej nečistôt.
 5. Konzultujte s lekárom: Ak máte akékoľvek existujúce zdravotné problémy, užívate lieky alebo máte obavy ohľadom bezpečného užívania huby Reishi, neváhajte sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Dodržiavanie týchto pokynov pomôže minimalizovať riziko nežiaducich účinkov a zabezpečí bezpečné a účinné užívanie huby Reishi ako súčasti vášho zdravotného režimu.

Záver

Huba Reishi, s jej mnohými zdravotnými prospechmi a dlhou históriou v tradičnej čínskej medicíne, pridáva do sveta prírodných doplnkov novú dimenziu. Jej imunomodulačné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti robia z Reishi atraktívny doplnok stravy pre mnohých ľudí.

Avšak, ako pri akomkoľvek doplnku stravy, aj pri používaní huby Reishi je dôležité byť informovaný a opatrný. Existujú možné nežiadúce účinky, kontraindikácie a riziká interakcií s liekmi, ktoré by mali byť zvážené pred začatím užívania.

Dúfame, že tento článok vám poskytol užitočné informácie o možnostiach a potenciálnych rizikách spojených s užívaním huby Reishi. Buďte informovaní, buďte opatrní a starajte sa o svoje zdravie s rozvahou.

Cordyceps Skúsenosti: Magická Huba s Mnohostrannými Účinkami

Cordyceps Skúsenosti: Magická Huba s Mnohostrannými Účinkami

Cordyceps má hlboké korene v tradičnej čínskej medicíne. Podľa tradičných liečiteľov a obyvateľov severoindického štátu Sikkim je Cordyceps odporúčaný na všetky choroby, pričom najsilnejšie účinky má na dlhovekosť, libido, únavu, choroby pečene a obličiek. V Nepále sa mu pripisovali taktiež pozitívne účinky pri liečení hnačiek, bolesti hlavy, kašľa a reumy. Čítajte ďalej pre cenné informácie a skúsenosti s Cordycepsom.

Pozitívne účinky Cordycepsu

Novodobé štúdie potvrdili pozitívne účinky Cordycepsu a produktov z neho na pečeň, obličky, kardiovaskulárny, respiračný nervový, imunologický či pohlavný systém. Zároveň, Cordyceps preukázal vysoký obsah antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín, množstvo živín vrátane esenciálnych olejov, vitamínov B1, B2, B12 a K, sacharidov ale aj bielkovín, sterolov a nukleozidov. Veľa štúdií taktiež potvrdilo jeho antibakteriálne, anti-mykotické, protizápalové, anti-diabetické, proti-rakovinotvorné, prosexuálne, imunomodulárne, a anti-HIV účinky.

Uvádza sa, že zlepšuje fyzickú výdrž a preto je vhodný pre starších ľudí a športovcov. Tiež má dlhú históriu v liečení obličkových a pečeňových chorôb, bronchitídy, astmy, tuberkulózy a iných respiračných ochorení. Čo sa týka kardiovaskulárnych ochorení, Cordyceps pomáha znižovať krvný tlak. Štúdie tiež poukázali na zlepšenie výkonu srdca až o 60% pri užívaní Cordycepsu pri chorobách s poruchami fungovania srdca. Navyše znižuje krvnú viskozitu a tak predchádza vzniku infarktu. Za zmienku stojí jeho aktívna zložka cordycepin ktorý reaguje s rôznymi biologickými a biochemickými procesmi ako napríklad tvorba DNA a RNA.

Pre zdravého človeka je Cordyceps vhodný na udržanie kvality zdravia a dlhovekosti a chorému dodáva potrebnú silu a pomoc pri uzdravovaní. Podľa tradičnej čínskej medicíny (TČM) je Cordyceps preventívnym a regeneračným prostriedkom na podporu imunity, ochorení dýchacích ciest, močového a pohlavného ústrojenstva, tráviaceho a obehového systému, ako aj ďalších systémov ľudského organizmu.

Čo obsahuje cordyceps?

Cordyceps (a konkrétne Cordyceps sinensis v Shousine i Pjaoljane od TianDe) obsahuje biologicky aktívne látky – polysacharidy, peptidy, nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny C, D, E, K, vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky (vápnik, železo, horčík, mangán, zinok, selén, sodík, draslík) a iné telu prospešné látky.

Nežiaduce účinky cordycepsu

Veľké klinické štúdie uvádzajú len minimálne nežiaduce účinky – napr. pocit na zvracanie - aj to len výnimočne pri užívaní vyšších ako odporúčaných dávkach. Tento stav odznie po približne 2 dňoch. Pozor na používanie Cordycepsu počas tehotenstva a v čase dojčenia a tiež v prípade alergie na huby.

O Cordypecpse je známe, že spomaľuje zrážanlivosť krvi. Je potrebné vysadiť ho v prípade plánovanej operácie, 2 týždne pred zákrokom.

Cordyceps - skúsenosti

Veríme, že skúsenosti od užívateľov sú najlepším spôsobom, ako sa viete presvedčiť o funkčnosti doplnku výživy v reálnom živote. Samozrejme, všetky nami uvedené fakty sú založené na klinických štúdiách. Avšak často sa stane, že bez skúseností reálnych ľudí sa viac bojíme vyskúšať nový, zdraviu prospešný doplnok výživy. Čítajte ďalej pre skúsenosti s Cordycepsom.

„Nebol som si istý, prečo by som mal kúpiť cordyceps. Ale keď som videla, že sa dá použiť pred tréningom a na energiu, povedala som si, že to vyskúšam.

Prvé 2 dni som užívala hodinu pred posilňovňou a mala som naozaj peknú výdrž! Výrazné zlepšenie, ktoré môžem zmerať na svojom fitbit. Dnes som si zobrala hneď na lačno bc som mala zlý spánok a nechcelo sa mi vstávať, cítila som sa unavená, malátna. Asi za hodinu alebo menej som začala mať budíček, ktorý mi samotný čierny čaj ráno už nedá!

Ten pocit je jedinečný. Neviem to vysvetliť, ale cítim, že je to cordyceps, pretože veľmi dobre poznám svoje telo, myseľ a hladinu energie, chodím takmer denne do posilňovne a snažím sa vysadiť niektoré lieky a v dôsledku toho mám málo energie a tiež som veľmi depresívna. Potláča mi chuť do jedla a cítim to v žalúdku, akúsi existenčnú nevoľnosť... idk ako to vysvetliť. Nový pocit, a viem, že to nie je placebo. Z chodiacej mŕtvoly som sa rozhodol ísť do posilňovne v deň, keď som naozaj uvažoval o tom, že zostanem v posteli.

Od ničoho neočakávam rýchle výsledky, ale toto má jedinečný pocit, ktorý sa nepodobá žiadnej inej látke. Takže viem, že mám túto nepokojnú energiu a musím sa hýbať! Či to má prínos na poznávanie, zistím asi neskôr? Ale zatiaľ ma ako predtréningovka a energetická prvá vec na prázdny žalúdok prebudí a dodá mi vytrvalosť a energiu ako nič iné, čo som skúšal!

Veľmi pôsobivé, esp, pretože to fungovalo prvý deň, ale bc každý ďalší deň mal lepšie účinky, výraznejšie. Veľmi spokojný. Páči sa mi to!“

„Pre mňa ako vášnivého bežca bolo nájdenie kapsúl Cordyceps ako narazenie na skrytú stopu, ktorá vedie k osobnému rekordu. Táto 3,5-mesačná zásoba silného extraktu Cordycepsu sa stala neodmysliteľnou súčasťou môjho každodenného režimu.

Po prvé, ide mi o ohľaduplnú suplementáciu, takže skutočnosť, že tieto kapsule sú vegánske, geneticky nemodifikované a bezlepkové, sa dokonale zhoduje s mojimi hodnotami, ktoré si uvedomujem.

Ale poďme k jadru veci - k výkonu. Každá dávka 1 000 mg je štandardizovaná na 30 % polysacharidov, bohatých na alfa a beta-glukány, čo pre mňa znamená trvalú energiu a vitalitu. Odkedy som Cordyceps zaradil do svojej rutiny, zaznamenal som hmatateľný rozdiel vo svojej vytrvalosti a čase regenerácie. Je tu úroveň celkovej podpory, ktorá akoby oživila nielen moje behy, ale aj môj každodenný život.

Každý bežec, ktorý chce podporiť svoje zdravie a zvýšiť svoju výkonnosť prirodzenou cestou, by mal tieto kapsule Cordyceps vyskúšať. Je to jednoduchý, ale účinný doplnok k mojej zdravotnej výbave a absolútne si zaslúži hodnotenie 5 hviezdičiek!“

 

 

Najlepší Cordyceps (extrakt z huby Cordyceps Sinensis) - užíval som ho po mnohých mesiacoch, keď som trpel stratou sily pľúc v dôsledku RVS (vírusovej infekcie dýchacích ciest). Bolo mi to odporučené od lekára zaoberajúceho sa prírodným liečiteľstvom. Vždy som musel používať záchranný inhalátor niekoľkokrát denne. Čím dlhšie som ho užíval, tým silnejšie boli moje pľúca. Inhalátor používam len zriedka, pretože sa zdá, že moje pľúca sú opäť v plnej sile. Milujem ich a mám ich na automatické dopĺňanie. Nechcem byť bez nich nikdy.“

„Už asi 2 mesiace používam Cordyceps, 1-2 kapsule denne. Začal som ich používať ako podporu ketogénnej diéty, ktorú som začal 25. 8. 2020, a verím, že mi to naozaj môže pomôcť vo viacerých oddeleniach. Chcel som nejaké prírodné doplnky, ktoré by mi pomohli udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, ako aj získať možné zvýšenie športového výkonu pri silovom tréningu a tenise, keď som v stave prispôsobenom tukom. Zdá sa, že to funguje dobre a plánujem pokračovať v dopĺňaní prípravku NZ Cordyceps. Počas celého dňa sa cítim energicky, s jasnou mysľou a takmer žiadnou úzkosťou, moje zápalové bolestivé stavy (bolesť krku, ischias, bolesť spodnej časti chrbta) sa zmenšujú a môj dych sa plnšie a viac okysličuje. Takisto sa mi mierne zvýšilo libido, takže to je bonus :)“

Ako ste mohli čítať vyššie, Cordyceps hlavne pomáha so zvýšením športového výkonu, pociťovateľne zlepšuje stav dýchacej sústavy a podporuje vitalitu, energiu a pozitívnu náladu.

Ako zakomponovať Cordyceps do dennej rutíny?

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pridať Cordyceps do svojej dennej rutiny, je konzumácia kapsúl alebo prášku. Prášok Cordyceps môžete pridať do ranného smoothie, ovsenej kaše alebo jogurtu. Skvele sa hodí aj do proteínových šejkov po cvičení, pretože môže pomôcť so zotavením a zlepšením výkonnosti.

Cordyceps je možné využiť aj v kulinárskych receptoch. Môžete ho pridať do polievok, omáčok alebo dokonca do pečenia. Napríklad, môžete pripraviť zdravú zeleninovú polievku s pridaním Cordycepsu, ktorý jej dodá jemnú zemitú chuť a zároveň zvýši jej výživovú hodnotu. Alebo ho môžete zamiešať do cesta na chlieb alebo muffiny pre extra dávku energie.

Osobné tipy od užívateľov naznačujú, že najlepšie je začínať s menšími dávkami a postupne zvyšovať množstvo, aby sa telo prispôsobilo. Niektorí používajú Cordyceps pred cvičením na zvýšenie výkonnosti, iní ho konzumujú večer na podporu regenerácie. Je dôležité počúvať svoje telo a zistiť, čo pre vás najlepšie funguje.

Nezabúdajte konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu pred začatím užívania nových doplnkov, aby ste sa uistili, že sú pre vás vhodné. S trochou experimentovania môže Cordyceps obohatiť váš každodenný život a prispieť k vášmu celkovému zdraviu a vitalite.

Záver

Cordyceps sinensis je obľúbená huba aj v Čínskej tradičnej medicíne už stáročia. V Čínskej tradičnej medicíne je klinicky dokázaných a popísaných 21 benefitov na ľudské zdravie ako anti-diabetický účinok, anti-oxidačný účinok, imunomodulačný účinok, anti-aging účinok, anti-nádorový účinok atď. Cordycepín získaný z cordycepsu sa študuje pre jeho anti-nádorové účinky a vedci dúfajú, že jeho budúci terapeutický potenciál sa môže použiť pri liečbe tých najnebezpečnejších ochorení.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
https://link-springer-com.ezproxy.is.ed.ac.uk/article/10.1007/s13205-013-0121-

A brief review on the medicinal uses of Cordyceps militaris - ScienceDirect

The Scientific Evidence for the Health Benefits of Cordyceps | Scientific American

 

 

Choroba zo stresu: Ako stres ovplyvňuje naše zdravie a čo s tým môžeme robiť?

Choroba zo stresu: Ako stres ovplyvňuje naše zdravie a čo s tým môžeme robiť

Čo je to stres?

Počas stresu sa naše telo dostáva do tzv. „fight or flight” módu (slovensky „boj alebo útek”, taktiež poplašná reakcia). Túto prirodzenú reakciu organizmu zažívame v situáciách, keď sa cítime ohrození a v nebezpečenstve.

Pri strese sa uvoľňujú rôzne hormóny – najdôležitejšími sú kortizol, adrenalín a noradrenalín

Ako sa stres prejavuje?

Prejavy stresu môžu vyzerať u každého z nás inak. Britská NHS (Národná zdravotná služba) zozbierala najčastejšie príznaky stresu:

 • podráždenosť,
 • hnev,
 • pocit strachu, úzkosti, bezútešnosti,
 • časté premýšľanie nad rôznymi situáciami,
 • pocit preťaženia,
 • nevoľnosť, tráviace ťažkosti,
 • bolesti hlavy,
 • vyrážka,
 • závraty,
 • zmena chute k jedlu,
 • zmena denného režimu (prestávame cvičiť, starať sa o seba…),
 • nadmerné fajčenie, požívanie alkoholu či iných látok,
 • nespavosť.

Aké poznáme druhy stresu a prečo ho pociťujeme?

Stres môžeme podľa dĺžky jeho trvania rozdeliť na 3 typy:

1. Akútny stres

Akútny stres je najbežnejším typom stresu, ktorý veľa z nás pocíti niekoľkokrát do týždňa. Objavuje sa náhle a trvá zvyčajne krátkodobo. Akútny stres obvykle ustúpi po niekoľkých minútach až hodinách.

Môže nás postretnúť napríklad v týchto situáciách:

 • hádka s blízkym,
 • meškanie, časový tlak,
 • dopravná zápcha,
 • dôležitá skúška v škole,
 • veľké davy alebo prílišný hluk,
 • prezentácia v práci,
 • rozhovor s nadriadeným,
 • neočakávané zlé správy.

2. Epizodický akútny stres

Epizodický stres je akútny stres, ktorý sa pravidelne opakuje. V praxi môže ísť napr. o tieto situácie:

 • opakované preťaženie v práci (nerealistické deadliny, veľká záťaž práce...),
 • perfekcionizmus (a s ním spojené prehnané nároky na seba samého),
 • opakujúce sa neshody v rodine,
 • psychicky náročné povolanie (zdravotníci, hasiči, manažéri...),
 • šikana v práci/škole,
 • prokrastinácia.

3. Chronický stres

Chronický stres je dlhodobý a našemu zdraviu môže skutočne uškodiť. Môže trvať mesiace, niekedy aj roky. Stretnúť sa s ním môžeme v situáciách, ktoré sú bezvýchodiskové a trápia nás trvalo, napríklad:

 • stresujúce zamestnanie, z ktorého nemôžeme odísť,
 • nadmerná záťaž v škole,
 • dlhodobé finančné ťažkosti,
 • chronické ochorenie,
 • dlhodobé osobné problémy (choroba alebo konflikty v rodine, vo vzťahu…),
 • osamelosť,
 • toxické prostredie (v práci, doma…),
 • starostlivosť o chorého člena rodiny,
 • nízke sebavedomie,
 • veľké životné zmeny (rozvod, smrť blízkeho, pôrod a výchova dieťaťa…).

Ako zvládať stres a predchádzať chorobám zo stresu?

Každý „stresár“ vie, ako veľmi dokáže stres narušiť náš každodenný život. Cítime sa nervózni, pod tlakom, často si negatívne emócie vybíjame na našich blízkych. Psychická stránka však nie je všetko – stres totiž môže poriadne zamiešať aj s naším fyzickým zdravím.

Žiť v neustálom strese je nielen vyčerpávajúce, ale môže mať veľmi negatívny dopad na naše zdravie. Pozitívnou správou je, že existuje celý rad techník, ktoré nám môžu pomôcť zvládať stres nielen akútne (napr. keď sme vystresovaní pred skúškou), ale aj dlhodobo.

V ideálnom prípade by sme mali limitovať stresory v našom živote. To však väčšinou nie je na 100 % možné – napr. keď sme v situácii, keď si nemôžeme dovoliť opustiť stresujúce zamestnanie.

I tak ale môžeme v našej každodennej rutine urobiť pár zmien, ktoré môžu mať na našu psychickú pohodu veľký dopad:

 1. Dbajte na zdravý životný štýl. Dostatok odpočinku, zeleniny a ovocia v jedálničku a zdravého pohybu je základ.
 2. Obmedzte alkohol a fajčenie, ktoré môžu stres ešte zhoršiť.
 3. Buďte v kontakte so svojimi blízkymi. Čas strávený v dobrej spoločnosti vám zvýši náladu a pomôže priviesť na iné myšlienky.
 4. Dajte si digitálny detox. Telefón vymeňte za knihu, večerné sledovanie televízie za stolové hry s rodinou. Uvidíte, že si čas strávený „offline“ užijete. :-)
 5. Urobte si čas pre seba. V dnešnom uponáhľanom svete často zabúdame sami na seba, čo nie je dobre. Užite si pekný večer pri obľúbenej komédii alebo si doprajte relaxačný kúpeľ.
 6. Osvojte si relaxačné techniky, ako sú dychové cvičenia, mindfulness alebo joga, ktoré môžu pomôcť nielen akútne, ale aj dlhodobo.
 7. Vsádzajte na kvalitné doplnky stravy či bylinky. Medovka lekárska, vitamín B alebo horčík môžu pomôcť bojovať s prejavmi stresu.

Podľa študií až 43 percent dospelých je zasiahnutých nepriaznivými zdravotnými účinkami stresu. Ešte alarmujúcejšia je informácia, že 75 až 90 percent všetkých návštev u lekárov súvisí s chorobami spojenými so stresom, ako sú napríklad bolesti hlavy, vysoký tlak, srdcové problémy, cukrovka, kožné ťažkosti, astma, artritída, depresia či úzkosť. Tie sú považované za najčastejšie dôsledky stresu.

Záverom

Stres sa bohužiaľ v dnešnej uponáhľanej dobe stal verným spoločníkom väčšiny z nás. Občasný stres je do istej miery normálny, avšak ak prekračuje únosnú hranicu a vy cítite, že sa výrazne podepisuje na vašom psychickom či fyzickom zdraví, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc.

Zdroje:

https://www.nhs.uk/every-mind-matters/mental-health-issues/stress/#signs

https://dictionary.apa.org/eustress

https://dictionary.apa.org/distress

https://www.grafton.cz/cs/o-nas/medialni-zona/archiv-2020/tiskove-zpravy-2020/s-pracovnim-stresem-se-potykaji-dve-tretiny

Webmd.com

 

7 položiek celkom