Huba Reishi – recenzie z prvej ruky od našich zákazníkov

Huba Reishi – recenzie z prvej ruky od našich zákazníkov

Východná medicína využíva mnoho rôznych rastlín a húb. Nečudujeme sa však, že huba Reishi je u mnohých ľudí obzvlášť populárna. Má celý rad potenciálnych zdravotných výhod, vrátane posilnenia imunitného systému a boja proti rakovine. Jej bezpečnosť je však v poslednom čase naozaj často skloňovanou záležitosťou. Čítajte ďalej, ak Vás zaujíma téma huba reishi – recenzie a účinky.

Botanicky patrí Reishi do rodu Ganoderma, pričom sa jej darí v rôznych častiach sveta, vrátane Ázie, Európy a Severnej Ameriky. Najčastejšie sa vyskytuje na odumretých konároch listnatých stromov, najmä na bukoch či duboch. Jej výskyt v prírode a unikátne vlastnosti ju robia zaujímavým objektom výskumu a záujmu najmä medzi tými, ktorí hľadajú prírodné spôsoby podpory svojho zdravia.

Čo je huba Reishi?

Huba Reishi, tiež známa ako Ganoderma lucidum a lingzhi, je huba, ktorá rastie na rôznych horúcich a vlhkých miestach v Ázii. 

Už dlhé stáročia je liečebnou prísadou vo východnej medicíne. V hube je niekoľko molekúl, vrátane triterpenoidov, polysacharidov a peptidoglykánov, ktoré sú zodpovedné za jej pozitívne zdravotné účinky. Aj keď samotnú hubu nie je možné jesť čerstvú, je bežné používaná v práškovej forme. Prinášame vám 5 pozitívnych účinkov huby Reishi.  

Zdravotné prínosy huby Reishi 

1. Posilňuje imunitný systém

Jedným z najdôležitejších účinkov huby Reishi je to, že posilňuje imunitný systém. Aj keď niektoré tvrdenia stále nie sú dokázané, štúdie preukázali, že Reishi môže ovplyvňovať gény v bielych krvinkách, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému. 

Tieto štúdie navyše zistili, že niektoré formy Reishi môžu meniť dráhy zápalu v bielych krvinkách. Výskum u pacientov s rakovinou ukázal, že niektoré z molekúl nachádzajúcich sa v hube môžu zvýšiť aktivitu bielych krviniek, ktoré následne bojujú proti infekciám a rakovine.

Reishi obsahuje dôležité látky ako:

  • Betaglukány - hrajú kľúčovú úlohu v stimulácii imunitného systému. 
  • Reishi-polysacharidový peptid (GLPP) - tento komplex obsahuje polysacharidy a peptidy, ktoré zvyšujú produkciu interferónu a iných látok podporujúcich imunitný systém. Pôsobí aj na mikroflóru čriev (chráni organizmus pred infekciami).
  • Adaptogény - Reishi pomáha telu prispôsobiť sa stresu, čím zároveň prispieva k lepšiemu fungovaniu imunitného systému. 

2. Má protirakovinové vlastnosti

Mnoho ľudí konzumuje túto hubu kvôli jej potenciálnym protirakovinovým vlastnostiam.

Princíp účinku Reishi v súvislosti s protinádorovými účinkami je komplexný a zahŕňa niekoľko faktorov:

  • Polysacharidy - stimulujú imunitný systém. A posilnený imunitný systém lepšie reaguje na bunky nádorového pôvodu.
  • Triterpenoidy - tieto zlúčeniny majú silné antioxidačné vlastnosti a pôsobia protizápalovo. To je dôležité v boji proti bunkovým mutáciám a rastu nádorových buniek.
  • Ganoderické kyseliny - tieto kyseliny majú schopnosť zasahovať do procesov rastu a proliferácie nádorových buniek.
  • Proteíny a peptidy - sú dôležité pre reguláciu bunkového rastu a opravy tkanív.

Vedci tvrdia, že Reishi by sa mala podávať v kombinácii s klasickou medicínskou liečbou.

3. Pomáha v boji proti únave a depresii

Najčastejšie sa zdôrazňujú účinky Reishi na imunitný systém, no má však aj ďalšie potenciálne výhody. Patrí sem aj znížená miera únavy a depresie. Jedna štúdia skúmala účinky huby u 132 ľudí s neurasténiou, stavom spojeným so závratmi, bolesťami hlavy a podráždenosťou. 

Navyše mastné kyseliny obsiahnuté v Reishi majú vplyv na nervový systém - podporujú relaxáciu. Tieto látky tak pôsobia ako prírodné sedatíva, ktoré napomáhajú uvoľniť telo a umožňujú rýchlejšie zaspávanie.

Vedci zistili, že únava sa u nich vo veľkej miere naozaj znížila. Po 8 týždňoch užívania doplnkov sa zlepšil aj ich pocit pohody a šťastia.

4. Podporuje zdravé srdce

Huba Reishi zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol a znižuje triglyceridy. Iný výskum u zdravých dospelých osôb však nepreukázal zlepšenie týchto rizikových faktorov srdcových chorôb. 

Regulácia hladiny cholesterolu je kľúčovým aspektom udržiavania zdravia kardiovaskulárneho systému. Reishi obsahuje polysacharidy, ktoré podporujú metabolizmus tukov a pozitívne ovplyvňujú hladinu lipoproteínov. Tieto látky pomáhajú pri odstraňovaní nadbytočného cholesterolu z krvi a jeho udržiavaní na optimálnej úrovni.

5. Má antioxidačný účinok

Antioxidanty sú molekuly, ktoré môžu pomôcť zabrániť poškodeniu vašich buniek. Kvôli tejto dôležitej funkcii existuje obrovský záujem o potraviny a výživové doplnky, ktoré podporujú antioxidačné procesy organizmu. Mnohí tvrdia, že huba Reishi je na tento účel ako stvorená.

Má Reishi vedľajšie účinky? 

Reishi sa všeobecne považuje za bezpečnú a dobre tolerovanú medicinálnu hubu. Napriek tomu, ako pri každom výživovom doplnku, môže mať aj Reishi niekoľko vedľajších alebo nežiaducich účinkov, ktoré je treba zvážiť ešte pred jej užívaním.

Vedľajšie účinky Huby reishi

  • Gastrointestinálne problémy - u niektorých jednotlivcov môže konzumácia Reishi spôsobiť miernu gastrointestinálnu nepríjemnosť, ako sú napríklad zažívacie ťažkosti alebo hnačka.
  • Alergické reakcie - najčastejšie sú kožné vyrážky, svrbenie alebo opuch.
  • Interakcie s liekmi - Reishi môže ovplyvňovať metabolizmus niektorých liekov, a preto by jej užívanie malo byť konzultované s lekárom, najmä ak užívate lieky na riedenie krvi alebo reguláciu krvného tlaku.

Huba Reishi – recenzie

Veríme, že vás najviac zaujímajú recenzie na doplnok výživy Huba Reishi. Spýtali sme sa našich zákazníkov, aké mali skúsenosti s hubou reishi, či cítili aj nejaké vedlajše účinky alebo iba sľúbené benefity a zlepšenie zdravotného stavu.

„Ja osobne som sa cítila energickejšia a nie taká unavená, keď som denne užívala doplnky Reishi. Verím, že je potrebné užívať ich pravidelne, aby ste pomohli telu vstrebať prirodzené výhody Reishi. Ak jeden alebo niekoľko dní vynecháte, vaše telo musí tieto zlúčeniny začať znovu rozpoznávať.“

„Môžem povedať, že som pokojnejší a veci ma netrápia tak ako predtým.“

„Začala som užívať doplnky, pretože som bojovala s mozgovou hmlou a zníženou energiou za posledný rok možno dlhšie. Nedokázala som sa sústrediť, čo naozaj negatívne ovplyvnilo moju prácu. Som technik, takže potrebujem byť schopný myslieť. Je pravda, že si vezmete dva z nich na prázdny žalúdok a o môj bože, energia je krásna, že vás vôbec nerobí nervóznym, všimla som si trochu pálenia záhy alebo refluxu kyseliny, ale myslím, že to nie je nič v porovnaní s mozgovou hmlou a žiadnou energiou. Len celkovo zvýšená nálada verím, že to samozrejme nebude fungovať pre každého, ale pre mňa to určite fungovalo. Som 33-ročná žena s deťmi.“

„Všeobecne spím 4 hodiny, ale reálne potrebujem 6, skúšal som veľa vecí ako magnézium, samozrejme melatonín, l-theanín, piť viac vody a všetky tieto veci pomáhajú, ale nestačí na 6 hodín spánku, najviac som sa dostal zo všetkého, čo bolo stále 4 hodiny, ale lepšia kvalita, len 4 hodiny... Prišiel som na to, že stále hľadám a počul som z YouTube, že Reishi pomáha s imunitou a spánkom, tak som to skúsil a na moje prekvapenie s-prvý deň som mal 6h spánku, skúsil som to znova a znova som mal 6h, akoby to stále fungovalo, sakra funguje to tak dobre, že som prestal všetko ostatné a len som používal Reishi tesne pred spaním.“

Iba sme vyberali pre Vás z množstva recenzii – ako ste mohli čítať vyššie, Huba Rieshi podporuje energiu, vitalitu, nervový systém a spánok úžasne. Ak Vás trápi nejaký problém, čo napríklad naši zákazníci spomenuli vyššie – oplatí sa dať šancu doplnku výživy Huba Reishi, možno bude riešením aj pre Vás.

Často kladené otázky

Pomáha huba reishi s vypadávaním vlasov?

Keďže organizmus detoxikuje čiže chráni pokožku a vlasy pred toxínmi. Reishi je tiež vhodná na obnovu obličiek, ktoré priamo súvisia s kvalitou vlasov najmä u mužov, ale vo vyššom veku aj u žien. 

Po akom dlhom čase sa dá všimnúť vplyv huby reishi?

Napríklad užívanie extraktu z Reishi ráno pomáha naštartovať telo do nového dňa a posilniť imunitu organizmu. A to vďaka antioxidačným vlastnostiam Reishi.

Ak túžite po zlepšení kvality spánku alebo bojujete so stresom, tak najlepší čas na užívanie Reishi je práve večer. Extrakt z Reishi má upokojujúci účinok a podporuje pokojný a zdravý spánok. Huba Reishi totiž ovplyvňuje metabolickú dráhu spojenú so serotonínom - usmernenie spánkových cyklov. Stačí užiť Reishi asi hodinu pred spaním. Rovnako, ak si poobede radi pospíte, je dobré dať si túto hubu k obedu. 

Všeobecne platí, že Reishi je považovaná za bezpečnú a dobre tolerovanú medicinálnu hubu. A preto nie je problém užívať ju aj dlhodobo. Odporúčaná dĺžka užívania však môže lísiť v závislosti od konkrétnych zdravotných problémov alebo cieľov.

Účinky huby Reishi sú prospešné pre podporu rôznych aspektov zdravia. Disponuje vysokým obsahom bioaktívnych zlúčenín, ako sú polysacharidy, triterpenoidy a ganoderické kyseliny, ktoré majú mnohé pozitívne účinky. Užívanie tejto huby vám preto pomôže pri mnohých zdravotných problémoch. Zlepšuje krvný obeh, chráni pečeň a dokonca zlepšuje mentálne zdravie. Ocenia ju aj diabetici.

 Zdroje:

REISHI MUSHROOM: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)

Ganoderma lucidum (Reishi) an edible mushroom; a comprehensive and critical review of its nutritional, cosmeceutical, mycochemical, pharmacological, clinical, and toxicological properties - PubMed (nih.gov)

(1) Reishi mushroom (Ganoderma lucidum): Systematic review by the natural standard research collaboration | Request PDF (researchgate.net)