Príznaky tetánie: tipy ako rozpoznať túto chorobu včas a predísť najhorším následkom

Príznaky tetánie: tipy ako rozpoznať túto chorobu včas a predísť najhorším následkom

 

Každodenný stres, rodinné alebo pracovné problémy, nesprávna životospráva, málo pohybu a prehnané nároky na nás. V krátkosti, tieto faktory spôsobujú tetániu, čítajte ďalej pre detailné vysvetlenie.

Čo je tetánia?

Môže sa zo začiatku prejavovať častými bolesťami hlavy, poruchou koncentrácie, tráviacimi problémami, suchom v ústach a permanentnou únavou. Postupne sa môžu objaviť príznaky ako tŕpnutie v oblasti úst, mravčenie v rukách, postupne v celom tele, svalová slabosť, stuhnutosť končatín, závrat, či dokonca stiahnutie dýchacích svalov vo fáze nádychu. Kŕče a stuhnutosť vystrašia   postihnutého, pociťuje úzkosť a nevysvetliteľný strach, tlak na hrudi, tachykardiu a hyperventilaciu.

Tetánia je zvýšená dráždivosť nervového systému a jej hlavnou príčinou je nedostatok magnézia v tele. 

Hlavné príznaky tetánie

Kŕče v svalstve

Kŕče sú nepríjemnými, bolestivými kontrakciami svalov, ktoré sa môžu vyskytnúť v rôznych častiach tela. Kŕče sú často sprevádzané pocitom ťažkosti, bolesti a napätia v postihnutej oblasti. Popri bežných príčinách, ako sú nedostatok hydratácie, únava alebo nadmerné cvičenie, môžu kŕče signalizovať aj zdravotné problémy, ako je tetánia.

Tetánia je stav charakterizovaný opakujúcimi sa a bolestivými svalovými kŕčmi. Typické miesta pre kŕče u ľudí s tetániou sú tvárové svaly, najmä čeľuste a krk. Tieto kŕče môžu spôsobiť ťažkosti pri prehĺtaní a hovorení. Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj kŕče v rukách, nohách a dokonca aj v celom tele. Pacienti s tetániou môžu mať tiež ďalšie príznaky ako svalová slabosť, sťažené dýchanie a poruchy srdcového rytmu.

Je dôležité konzultovať s lekárom, ak sa vyskytujú opakujúce sa svalové kŕče, aby sa vylúčili závažnejšie zdravotné problémy a zistila správna diagnóza. Liečba tetánie zahŕňa často doplnenie vápnika a vitamínu D, antikonvulzíva alebo fyzioterapiu.

Parestézie

Parestézie sú nezvyčajné alebo nepríjemné pocity, ako sťahovanie, šteklenie, mravčenie alebo brnenie, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach tela. Tieto pocity môžu byť dočasné alebo trvalé a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane tlaku na nervy, zranení nervov, infekcií alebo nervových porúch.

Parestézie sa líšia od iných pocitov, ako je bolesť, pretože nie sú vždy spojené s poškodením tkaniva. Na rozdiel od bolesti, ktorá je signálom poškodenia, parestézie môžu byť spôsobené aj inými faktormi, ako sú nervové kompresie alebo poruchy.

U jedincov s tetániou sa parestézie často vyskytujú v oblastiach, kde sú nervy vystavené zvýšenému tlaku, ako sú ruky, nohy, tvár a krk. Tento stav môže byť spôsobený sťahovaním svalov alebo zmenou nervovej citlivosti, ktoré sú charakteristické pre tetániu. Ľudia s touto podmienkou často pociťujú parestézie ako súčasť ich symptómov a môžu sa objavovať v záchvatoch alebo byť prítomné trvalo.

Tetanický kŕčovitý záchvat

Tetanický kŕčovitý záchvat je charakterizovaný nekontrolovateľným svalovým stiahnutím, často sprevádzaným bolesťou a sťaženým dýchaním. Počas záchvatu sa telo môže strnúť do nesprávnej polohy, čo môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je napríklad poranenie.

Je možné rozpoznať tetanický záchvat podľa typických príznakov, ako je náhle svalové kŕče, úzkosť a sťažené dýchanie. Často sa vyskytuje aj zvýšené napätie svalov a pocit tlaku alebo bolesti v postihnutej oblasti tela.

V prípade tetanickej kŕče je dôležité zachovať pokoj a udržať pacienta v bezpečnej polohe, aby sa minimalizovalo riziko zranenia. Snažte sa uvoľniť napäté svaly postihnutého jednotlivcom a uistite sa, že má dostatok vzduchu. V prípade, že sú prítomné príznaky, ktoré naznačujú vážne komplikácie, ako je napríklad problémy s dýchaním alebo vedomie, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Dodržiavanie bezpečnostných opatrení a včasná lekárska intervencia môžu pomôcť minimalizovať riziko komplikácií spojených s tetanickým kŕčovitým záchvatom.

Diagnostika tetánie

Diagnostika tetánie je založená na klinickom vyšetrení a anamnéze pacienta, čo zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a možných vystaveniach tetanogénnym faktorom, ako sú poranenia alebo kontaminované rany. Lekár môže tiež vykonať krvné testy na meranie hladiny vápnika, horčíka a parathormónu, ktoré môžu byť ovplyvnené tetániou.

Dôležitou súčasťou diagnostiky je aj klinický test s podávaním intravenózneho vápnika alebo intramuskulárneho magnézia, aby sa posúdila reakcia svalov na tieto minerály. Tetánia sa líši od iných stavov, ako sú kŕče svalov alebo epileptické záchvaty, pretože je spôsobená dysfunkciou nervovo-svalového spojenia a je často vyvolaná nedostatkom vápnika alebo horčíka v tele.

Návšteva lekára je kľúčová pri podozrení na tetániu, pretože včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť vážnym komplikáciám, ako sú svalové kŕče a záchvaty. Lekár môže predpísať liečbu, ktorá zahŕňa doplnenie vápnika a horčíka, a môže odporučiť aj očkovanie proti tetanu, ak pacient nie je dostatočne chránený očkovaním.

Možnosti liečby a prevencia

Farmakologické liečebné metódy tetánie sa zameriavajú na stabilizáciu hladiny vápnika v tele a zmiernenie svalových kŕčov. Typicky sa používajú intravenózne či perorálne prípravky vápnika, ako je chlorid vápenatý alebo glukonát vápenatý. Ďalšou možnosťou je podanie vitamínu D, ktorý zvyšuje absorpciu vápnika z čriev. Antikonvulzíva ako fenytión alebo diazepam sa tiež používajú na zmiernenie svalových kŕčov. Okrem toho sa môžu podávať aj lieky na stabilizáciu hladiny kyseliny v žalúdku, pretože kyselina môže ovplyvniť absorpciu vápnika.

Ne-konzervatívne prístupy k liečbe, ako je fyzioterapia, sa zameriavajú na aktívnu rehabilitáciu a zlepšenie pohybu bez chirurgického zákroku alebo farmakoterapie. Tieto metódy zahŕňajú cvičenia na posilnenie svalov, preťahovanie, masáže a techniky ako manuálna terapia a terapia vody. Ich cieľom je obnoviť funkciu a zmierňovať bolesť prostredníctvom prispôsobenia liečby individuálnym potrebám pacienta. Ne-konzervatívne prístupy sa často používajú pri liečbe zranení, bolesti chrbta, artritídy a ďalších pohybových porúch.

Dôležitosť životného štýlu a stravy pri prevencii tetánie je nezvratná. Tetánia, spôsobená nedostatkom vápnika, môže byť znížená zdravým životným štýlom a vyváženou stravou. Konzumácia potravín bohatých na vápnik, ako sú mliečne výrobky, tmavé zelené listové zeleniny a orechy, poskytuje telu potrebné živiny na udržanie zdravej svalovej funkcie. Rovnako dôležitý je dostatočný príjem vitamínu D, ktorý pomáha pri absorpcii vápnika z potravy. Pravidelná fyzická aktivita podporuje zdravý metabolizmus vápnika a udržuje silné kosti. Prevencia tetánie zahŕňa aj vyhýbanie sa nadmernému stresu, dostatok spánku a primeraný príjem vody. S týmito jednoduchými, ale kľúčovými krokmi môžeme efektívne chrániť svoje telo pred tetániou a udržiavať optimálnu úroveň zdravia.

Navštívte odborníka

Pokiaľ si s vaším stavom neviete dať rady, je nevyhnutné navštíviť odborníka. Psychické zdravie je rovnaká súčasť nášho tela ako fyzické zdravie, takže ak vás trápia diagnózy ako je tetánia alebo panické záchvaty, treba určite navštíviť psychológa alebo psychiatra aby nastavil vhodnú liečbu. 

Zlepšenie životosprávy 

Keď sa u vás začnú objavovať zdravotné problémy psychického charakteru, problémy s pohybovým aparátom, vysoký tlak a podobne, je načase si uvedomiť že je potrebné vo vašom živote spraviť zmenu. 

Vaše telo sa vám snaží povedať, že váš životný štýl nie je v poriadku. 

Preto odporúčame zlepšiť svoje stravovacie návyky, zaradiť do života viacej pohybu, dodržujte pitný režim, a ak ste fajčiar, pokúste sa prestať – vaša peňaženka a zdravie sa vám poďakuje. Nezabudajte na pravidelnú suplementáciu vitamínov a minerálov, hlavne draslíka, vápnika a horčíka.

Náš zdravotný stav je odrazom nášho životného štýlu, vytvorte si život podľa vašich predstav, robte čo vás baví, začnite s aktivitami, ktoré neustále odkladáte kvôli povinnostiam. Ak vás práca stresuje a ubíja je načase premýšľať nad zmenou. Každý z nás je na tomto svete iba niekoľko desaťročí a preto by sme si ho mali užiť v čo najlepšom fyzickom a psychickom zdraví.

 

Zdroje:

Tetany: What Is It, Causes, Symptoms, Treatment, and More | Osmosis

Tetany: What It Is, Causes, Symptoms & Treatment (clevelandclinic.org)

Calcium disorders on-call (imperial.nhs.uk)