Prírodné lieky na cholesterol - 11 osvedčených praktík

Prírodné lieky na cholesterol 

Udržiavanie zdravej hladiny cholesterolu v krvi je kľúčové pre zachovanie celkového zdravia a prevenciu mnohých závažných ochorení. Cholesterol je tuková látka, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie nášho tela, ale keď jeho hladina stúpa nad normálnu úroveň, môže to mať vážne následky. 

Prvým dôvodom, prečo je dôležité udržiavať zdravú hladinu cholesterolu, je prevencia srdcových ochorení. Vysoká hladina LDL cholesterolu, často označovaného ako "zlý" cholesterol, môže viesť k tvorbe aterosklerózy, čo je zúženie ciev tukovými usadeninami. Toto zúženie môže obmedziť prietok krvi a spôsobiť srdcové infarkty a mŕtvice. 

Druhým dôvodom je prevencia arteriálnej hypertenzie. Vysoký cholesterol môže spôsobiť ukladanie tukov v stenách artérií, čo zvyšuje krvný tlak a riziko vzniku hypertenzie. 

Zdravá hladina cholesterolu je tiež dôležitá pre prevenciu periférnych arteriálnych ochorení, ktoré môžu viesť k problémom s cievnym systémom v nohách. 

Okrem toho, udržiavanie zdravého cholesterolu môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie tela a pomôcť predchádzať iným ochoreniam, ako je diabetes typu 2. 

Aby sme udržali zdravú hladinu cholesterolu, je dôležité stravovať sa vyvážene, pravidelne cvičiť a vyhýbať sa nadmernému konzumovaniu nasýtených tukov a transmastných kyselín. Rovnako dôležitý je aj pravidelný lekársky monitoring a, ak je to potrebné, liečba, ktorá môže zahŕňať lieky na zníženie cholesterolu. 

Celkovo je udržiavanie zdravej hladiny cholesterolu základným krokom k dlhodobému zdraviu a kvalite života. 

Čo je cholesterol a aké sú typy cholesterolu?

Cholesterol je organická látka, ktorá je nevyhnutnou súčasťou našich buniek a hrá dôležitú úlohu v našom organizme. Je to tuková látka, ktorá je nezlučiteľná s vodou a preto je prenášaná v krvi pomocou špeciálnych nosičov nazývaných lipoproteíny. Cholesterol je dôležitý pre tvorbu bunkových membrán, syntézu hormónov (vrátane steroidných hormónov) a tvorbu žlčových kyselín, ktoré pomáhajú pri trávení tukov. 

Existujú dva hlavné typy cholesterolu:

 • LDL (low-density lipoprotein) - LDL cholesterol je často označovaný ako "zlý" cholesterol, pretože príliš vysoké hladiny LDL môžu zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení. 
 • HDL (high-density lipoprotein) - naopak, HDL cholesterol je považovaný za "dobrý" cholesterol, pretože pomáha odstraňovať nadbytočný cholesterol z krvi a znižuje riziko srdcových ochorení. 

Pre správne fungovanie organizmu je dôležité udržiavať rovnováhu medzi LDL a HDL cholesterolom. Príliš vysoké hladiny LDL cholesterolu môžu viesť k tvorbe aterosklerózy, čo je ochorenie, pri ktorom sa tukové usadeniny hromadia na stenách artérií a zužujú ich. Toto môže viesť k problémom s krvným obehom a zvýšiť riziko srdcových príhod. 

Pre udržanie zdravia je dôležité dodržiavať vyváženú stravu a životný štýl, ktorý pomáha udržiavať správne hladiny cholesterolu v krvi. To zahŕňa konzumáciu potravín s nízkym obsahom nasýtených a transmastných kyselín, cvičenie a vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernému alkoholu. Ak máte zvýšený cholesterol, môže byť potrebné aj liečba liekmi pod dohľadom lekára. Je dôležité pravidelne kontrolovať svoje hladiny cholesterolu a konzultovať so svojím lekárom o vhodných opatreniach na udržanie zdravia vašich ciev a srdca. 

Na obrázku nižšie môžete vidieť, čo spôsobuje vysoký cholesterol v cievách. Kliknite na obrázok pre naše doplnky stravy, ktoré dokážu znížiť vysoký cholesterol a zlepšiť zdravie ciev.

čo spôsobuje cholesterol

Význam prirodzenej regulácie cholesterolu 

Nevýhody spoliehania sa výlučne na lieky, možné vedľajšie účinky liekov na zníženie cholesterolu, výhody prírodných prostriedkov pre dlhodobé zdravie. 

Prirodzená regulácia cholesterolu je kľúčovým faktorom pre udržanie optimálneho zdravia. Cholesterol je tuk, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela, ale ak jeho hladina v krvi stúpa nad určitú úroveň, môže to mať negatívny vplyv na naše srdcové zdravie. Hlavným cieľom je udržať cholesterol na zdravej úrovni bez spoliehania sa výlučne na lieky. 

Existujú rôzne lieky na zníženie cholesterolu, ktoré sú bežne predpisované lekárom. Tieto lieky sú schopné rýchlo a účinne znížiť hladinu cholesterolu v krvi, čo môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení. Avšak, existujú aj nevýhody spojené s týmto prístupom. 

Prvou nevýhodou je možnosť vedľajších účinkov liekov na zníženie cholesterolu. Mnoho z týchto liekov môže spôsobiť nežiaduce reakcie, ako sú bolesti svalov, problémy s pečeňou alebo tráviacimi ťažkosťami. Niektorí pacienti môžu byť náchylní na tieto vedľajšie účinky, čo môže spôsobiť potrebu vysadenia liekov alebo ich zmenu. 

Ďalšou nevýhodou je, že lieky na zníženie cholesterolu nevyriešia príčinu zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi. Sú síce účinné pri znížení cholesterolu, ale neprispievajú k dlhodobému riešeniu tohto problému. Ak sa pacient spolieha výlučne na lieky, môže sa stále vyskytovať zvýšená hladina cholesterolu, ak nepozmení svoj životný štýl a stravovacie návyky. 

Prírodné prostriedky 

Prírodné prostriedky ponúkajú výhody pre dlhodobé zdravie a môžu byť užitočné pri regulácii cholesterolu. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť, je zmena stravy. Konzumácia potravín s nízkym obsahom tuku, vlákniny a omega-3 mastných kyselín môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Zvýšený príjem ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a orechov môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca. 

Rovnako dôležitá je aj fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie môže pomôcť zvýšiť hladinu "dobrého" HDL cholesterolu a znižovať hladinu "zlého" LDL cholesterolu. Okrem toho môže pomôcť pri kontrolovaní telesnej hmotnosti, čo je ďalším faktorom ovplyvňujúcim hladinu cholesterolu. 

Dodržiavanie týchto prírodných postupov pre reguláciu cholesterolu môže mať dlhodobý pozitívny vplyv na naše zdravie. Okrem toho neprinášajú vedľajšie účinky, ktoré môžu byť spojené s liekmi. To neznamená, že lieky sú vždy zlým riešením, ale ich použitie by malo byť doplnkom k zdravému životnému štýlu, nie náhradou. 

Prírodné prostriedky na zníženie cholesterolu  

Prírodné prostriedky na zníženie cholesterolu sú dôležité pre zachovanie zdravia. Konzumácia vlákniny z ovocia, zeleniny a celozrnných produktov môže pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu. Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako losos alebo makrela, sú prospešné pre srdce. Zelený čaj a orechy môžu mať tiež pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Pravidelná fyzická aktivita a vyhýbanie sa transmastným kyselinám sú ďalšími spôsobmi, ako udržať cholesterol v norme. Je dôležité konzultovať s lekárom pred akýmikoľvek radikálnymi zmenami stravy alebo životného štýlu. 

 Zmeny v stravovaní -  zoznam potravín, ktoré sú vhodné na zníženie cholesterolu a ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička (napr. ovos, orechy, tučné ryby). 

Zmeny v stravovaní s cieľom znížiť hladinu cholesterolu v tele sú dôležité pre zachovanie zdravia srdca a prevenciu rizika kardiovaskulárnych ochorení. Výber správnych potravín môže mať výrazný vplyv na vašu celkovú cholesterolovú hodnotu. Tu je zoznam potravín, ktoré sú vhodné na zníženie cholesterolu: 

 1. Ovsené vločky: Obsahujú rozpustnú vlákninu beta-glukán, ktorá pomáha znížiť LDL cholesterol. 
 2. Orechy: Mandle, vlašské orechy a lieskové orechy sú bohaté na zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť znižovať cholesterol. 
 3. Ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín: Tukové ryby ako losos, makrela a sardinky pomáhajú zvyšovať HDL (dobrý) cholesterol. 
 4. Olivový olej: Obsahuje mononenasýtené tuky, ktoré môžu pomôcť znižovať LDL cholesterol. 
 5. Špargľa: Obsahuje vlákninu a antioxidanty, ktoré môžu prispieť k zníženiu cholesterolu. 
 6. Citróny a citrusové plody: Obsahujú pektín, ktorý môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. 
 7. Cibuľa: Obsahuje quercetín, antioxidant, ktorý môže pomôcť pri znížení LDL cholesterolu. 
 8. Avokádo: Obsahuje zdravé tuky a vlákninu, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca. 
 9. Červená ryža: Obsahuje látku známu ako monakolín K, ktorá môže mať rovnaký účinok ako niektoré lieky na cholesterol. 
 10. Špenát a brokolica: Obsahujú vlákninu a antioxidanty, ktoré prispievajú k zníženiu cholesterolu. 

Pri výbere potravín sa odporúča preferovať celozrnné produkty, ovocie a zeleninu, a obmedziť príjem nasýtených a transmastných kyselín, ktoré môžu zvyšovať hladinu LDL cholesterolu. Je tiež dôležité dodržiavať vyváženú stravu a životný štýl, vrátane fyzickej aktivity, aby sa dosiahol optimálny efekt na znižovanie cholesterolu a zachovalo sa zdravie srdca. Vláknina, rastlinné steroly a antioxidanty sú dôležité zložky v našej strave, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Vláknina je nepostrádatelná pre správnu funkciu tráviaceho systému. Pôsobí ako metla, čistiac tráviaci trakt od odpadových produktov a zlepšujúc trávenie. Vláknina tiež pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, čím chráni pred cukrovkou, a znižuje riziko srdcových ochorení tým, že znižuje hladinu cholesterolu. 

 1. Rastlinné steroly sú látky, ktoré sa nachádzajú v rastlinách a pôsobia podobne ako cholesterol. Avšak konzumáciou potravín bohatých na rastlinné steroly môžeme znížiť hladinu LDL (tzv. zlý cholesterol) v krvi, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení. 

Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú voľné radikály v tele, čím chránia bunky pred poškodením. Poškodenie buniek voľnými radikálmi sa pripisuje mnohým chorobám vrátane rakoviny a starnutia. Antioxidanty, ako napríklad vitamín C a E, pomáhajú bojovať proti tomuto poškodeniu a udržiavajú naše telo zdravé. 

Úpravy životného štýlu - úloha cvičenia pri regulácii cholesterolu, význam udržiavania zdravej hmotnosti. 

Úpravy životného štýlu hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii cholesterolu a udržiavaní zdravej hmotnosti. Cholesterol je látka, ktorá je prítomná v našom tele a má dôležitú funkciu, ale v nadmerných množstvách môže byť škodlivý. Vysoký cholesterol môže zvyšovať riziko srdcových chorôb a iných zdravotných problémov. Tu je niekoľko dôležitých spôsobov, ako môžete svojím životným štýlom ovplyvniť hladinu cholesterolu: 

 1. Zdravá strava: Zahrňte do svojej stravy viac vlákniny, ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Obyčajne nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v potravinách ako maslo a mäso, by mali byť obmedzené. Omega-3 mastné kyseliny z rýb, orechov a semien sú prospešné pre znižovanie cholesterolu. 
 2. Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu, tzv. "zlého" cholesterolu. Minimálne 150 minút aeróbnej aktivity týždenne môže mať pozitívny vplyv na váš cholesterol. 
 3. Nefajčite: Fajčenie zvyšuje hladinu LDL cholesterolu a zároveň znižuje hladinu HDL cholesterolu, ktorý je "dobrým" cholesterolom. Preto je dôležité prestať fajčiť alebo sa snažiť o jeho obmedzenie. 
 4. Pitný režim: Konzumácia alkoholu by mala byť stredná a zodpovedná. Malé množstvá alkoholu, najmä červeného vína, môžu mať prospešné účinky na hladinu cholesterolu. 
 5. Kontrola hmotnosti: Udržiavanie zdravej hmotnosti je kľúčom k regulácii cholesterolu. Pre nadmernú hmotnosť existuje väčšia pravdepodobnosť vysokého cholesterolu, pretože prebytočný tuk v tele môže spôsobiť nerovnováhu v hladinách cholesterolu. 
 6. Lekárske sledovanie: Pravidelné návštevy lekára a kontrolné testy sú nevyhnutné na monitorovanie hladiny cholesterolu a vyhodnotenie rizika srdcových chorôb. 
 7. Medikácie: V niektorých prípadoch môže lekár predpísať lieky na reguláciu cholesterolu, ak sa neúčinne kontroluje prostredníctvom životného štýlu. 

V závere môžeme konštatovať, že úpravy životného štýlu, vrátane stravovacích a cvičebných návykov, majú významný vplyv na reguláciu cholesterolu a udržiavanie zdravej hmotnosti. Je dôležité si uvedomiť, že tieto úpravy neprinášajú okamžité výsledky, ale dlhodobým nasledovaním zdravého životného štýlu môžeme dosiahnuť pozitívne zmeny vo svojom zdraví a znížiť riziko srdcových chorôb a iných zdravotných problémov. 

Prírodné lieky na cholesterol 

Prírodné lieky na cholesterol, zahŕňajúce bylinky a doplnky, majú svoje miesto v starostlivosti o zdravie srdca. Niektoré z nich sú známe svojimi schopnosťami znižovať hladinu cholesterolu a prispievať k celkovému zdraviu. Kurkuma je jednou z takýchto bylín, ktorá obsahuje kurkumín, silný antioxidant, ktorý môže pomôcť znížiť LDL cholesterol. Ovsené vločky sú bohaté na rozpustnú vlákninu beta-glukán, ktorá môže tiež pomôcť regulovať hladinu cholesterolu. Ryba, ako losos alebo makrela, obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a zlepšujú lipidový profil. Tkanivové extrakty z čierneho cesnaku môžu tiež podporiť zdravý cholesterol a kardiovaskulárny systém. Prečože tieto prírodné alternatívy nie sú náhradou za lekársku starostlivosť, môžu byť užitočným doplnkom zdravej stravy a životného štýlu, pre tých, ktorí chcú kontrolovať svoju hladinu cholesterolu. Je však dôležité konzultovať so svojím lekárom pred začatím akýchkoľvek nových liečebných režimov. 

Doplnky výživy ako Acai Berry, Niacín a Omega-3 mastné kyseliny môžu byť užitočné pre ľudí s vysokou hladinou cholesterolu, keď sú používané pod dohľadom lekára a v kombinácii so zdravým stravovacím a životným štýlom. Tieto prírodné látky majú potenciál pomôcť znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zlepšovať celkový lipidový profil organizmu. 

Acai Berry je bohatým zdrojom antioxidantov, vrátane anthocyanínov, ktoré môžu pomôcť znižovať zápal v cievach a chrániť cievne steny pred poškodením. To môže pomôcť zlepšiť prietok krvi a znižovať riziko tvorby plakov na stenách artérií, čo je jedným z faktorov prispievajúcich k vysokému cholesterolu. 

Niacín, tiež známy ako vitamín B3, má schopnosť zvyšovať hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a znižovať hladinu LDL cholesterolu. Je predpisovaný aj v lekárskej forme ako liek na kontrolu cholesterolu. Avšak treba byť opatrný, pretože vyššie dávky niacínu môžu spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú začervenanie a svrbenie kože, a mali by sa užívať pod dohľadom lekára. 

Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách ako losos, makrela a sardinky, majú vynikajúce kardiovaskulárne výhody. Tieto kyseliny zlepšujú celkovú zdravotnú kvalitu ciev a môžu pomôcť znižovať zápal a hladinu triglyceridov v krvi. Okrem toho môžu mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Pre tých, ktorí nejedia dostatočné množstvo ryb, môžu byť dostupné aj doplnky Omega-3 mastných kyselín. 

Je však dôležité zdôrazniť, že tieto doplnky by nemali byť vnímané ako zázračné riešenie. S vysokým cholesterolom je nevyhnutné venovať pozornosť aj strave a životnému štýlu. Zdravý stravovací režim, fyzická aktivita a v prípade potreby lekárske predpisy sú neoddeliteľnou súčasťou kontroly hladiny cholesterolu. Pred začatím akejkoľvek doplnkovej liečby by ste sa mali vždy poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je bezpečná a účinná pre vašu konkrétnu situáciu. 

V závere môžeme povedať, že prirodzená regulácia cholesterolu je dôležitá pre udržanie zdravia srdca a celkového blahobytu. Zmeny v strave a životnom štýle môžu byť účinným spôsobom, ako dosiahnuť dlhodobé zdravie bez vedľajších účinkov spojených s liekmi na zníženie cholesterolu. Je však dôležité konzultovať s lekárom, aby sa zistili najlepšie možnosti pre každého jednotlivca. 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410

https://www.cdc.gov/bloodpressure/about.htm

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4314-hypertension-high-blood-pressure