Jazvy po akné – nenechajte aby vám spôsobili nízke sebavedomie

Jazvy po akné – nenechajte aby vám spôsobili nízke sebavedomie

Jazvy po akné môžu mať výrazný vplyv na mentálne zdravie jednotlivca a jeho sebavedomie. Aj keď ide o fyzický problém, má hlboký psychologický dosah. Tieto jazvy môžu spôsobiť pocit hanby, neistoty a dokonca viesť k emocionálnej nepohode.

Nízke sebavedomie je častým dôsledkom jaziev po akné. Jednotlivec môže začať cítiť, že nie je dosť príťažlivý, alebo že iní ľudia na neho pozerajú s odsúdením. Takéto negatívne pocity môžu viesť k izolácii a vyhýbaniu sa spoločenským situáciám, čo zas môže viesť k pocitu osamelosti a depresie.

Mentálne zdravie môže byť ohrozené aj neustálym stresom a úzkosťou spojeným s túžbou skryť tieto jazvy. Často môže prísť aj k snahe kompenzovať ich silným make-upom, alebo inými spôsobmi, čo môže zvýšiť stres a negatívny vzťah k vlastnému telu.

Je dôležité hovoriť o týchto problémoch a hľadať podporu. Konzultácia s dermatológom alebo kozmetickým chirurgom môže pomôcť zlepšiť fyzický stav jaziev. Rovnako dôležité je aj hľadanie podpory od psychoterapeuta alebo psychológov, ktorí pomôžu riešiť psychologické dôsledky jaziev na mentálne zdravie. Poskytnú stratégie na zvládanie stresu, zlepšenie sebavedomia a prijímanie vlastného tela.

Je dôležité si uvedomiť, že krása nie je iba povrchová a že každý človek je jedinečný a krásny vo svojom spôsobe. Zlepšenie mentálneho zdravia môže pomôcť jednotlivcom prekonať negatívne dôsledky jaziev po akné a nájsť väčšie sebavedomie a pohodu vo svojej vlastnej koži.

Čo je akné –  najčastejšie príčiny

Akné, známe aj ako akné vulgaris, je kožné ochorenie, ktoré postihuje mnoho ľudí, najmä v období dospievania, ale môže trvať aj v dospelosti. Ide o stav, kedy vlasové folikuly sa upchávajú mazovými žľazami a odumieranými kožnými bunkami, čo vedie k tvorbe komedónov (čiernych alebo bielych bodiek), akné, cysty a pupienkov. Tieto lézie sa často vyskytujú na tvári, krku, hrudi, chrbte a pleciach, kde je pokožka najviac náchylná na tvorbu mazu.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k vývoju akné:

 1. Zvýšená produkcia mazu: Hormonálna aktivita v dospievajúcom veku spúšťa zvýšenú produkciu mazu v mazových žľazách.
 2. Zápalové procesy: Baktérie, najčastejšie Propionibacterium acnes, môžu zapáliť zapchaté folikuly, čo vedie k tvorbe červených a napuchnutých pupienkov.
 3. Hormonálne zmeny: Fluktuácie hormónov, napríklad počas menštruácie, tehotenstva alebo užívania antikoncepcie, môžu mať vplyv na vznik akné.
 4. Dedičnosť: Ak máte rodinnú anamnézu akné, máte vyššiu pravdepodobnosť jeho vývoja.
 5. Stres a strava: Emocionálny stres a strava bohatá na rafinované cukry a mliečne výrobky môžu zhoršiť stav pokožky.

Liečba akné zahŕňa rôzne metódy, vrátane topických liekov, orálnej antibiotikácie, hormonálnej liečby a v prípade ťažkých prípadov aj dermatologických procedúr. Dôležité je aj dodržiavanie správnej hygieny pokožky a minimalizovanie faktorov, ktoré prispievajú k jej zhoršeniu. Zdravý životný štýl, strava a konzultácia s dermatológom môžu pomôcť kontrolovať akné a zlepšiť stav pokožky.

Prečo vznikajú jazvy po akné?

Jazvy po akné sú dôsledkom komplexného procesu, ktorý sa začína, keď dochádza k zápalu v pokožke spôsobeného akné. Prechádzajú rôznymi štádiami a výsledkom môžu byť trvalé jazvy. Tu vysvetlíme, prečo vznikajú jazvy po akné a ako prebieha tento proces.

Akné je ochorenie spojené so zápalom mazových žliaz v pokožke, ktorý môže viesť k tvorbe pupienkov a čiernych bodiek. Pri zápale sa v tele uvoľňujú zápalové látky, ktoré vedú k zvýšenému prekrveniu a permeabilite pokožky. To umožňuje, aby do postihnutej oblasti prúdili bielkoviny a ďalšie zložky imunitného systému na boj proti infekcii.

Problém vzniká, keď je tento zápal príliš silný alebo trvá dlhšie. To môže poškodiť kolagénové vlákna a elastické tkanivá v pokožke. Keď sa tieto tkanivá poškodia, pokožka sa hojí tým, že tvorí jazvy. Vzniká dva hlavné typy jaziev po akné:

 1. Jazvy hypertrofické: Tieto jazvy vznikajú, keď sa pri hojení tvorí nadbytok kolagénu, čo spôsobuje, že jazva vyčnieva nad povrch pokožky.
 2. Jazvy atrofické: Tieto jazvy vznikajú, keď pri hojení dochádza k strate tkaniva, čo spôsobuje, že jazva je v dôsledku nedostatku kolagénu zapadnutá pod povrch pokožky.

Ako je možné odstrániť jazvy po akné s kozmetickými produktami?

Aktívne látky v kozmetike hrajú kľúčovú úlohu pri obnove a zlepšovaní stavu pokožky. Jednou z najznámejších a účinných zložiek je retinol, derivát vitamínu A. Retinol má schopnosť podporiť bunkovú obnovu pokožky tým, že podporuje tvorbu kolagénu a zabraňuje tvorbe vrások. Táto látka tiež pomáha zmierňovať problémy s akné a kožné pigmentácie.

Ďalšou skvelou aktívnou zložkou sú rôzne kyseliny, ako napríklad kyselina hyalurónová, glykolová kyselina a salicylová kyselina. Kyselina hyalurónová hydratuje pokožku a zlepšuje jej pružnosť, čím pomáha vyhladiť jemné linky a vrásky. Glykolová kyselina exfoliuje horné vrstvy pokožky, odstraňuje odumreté bunky a pomáha rozjasniť tón pleti. Salicylová kyselina je účinným prostriedkom proti akné, pretože čistí póry a odstraňuje nadmerný maz.

Ďalšie aktívne zložky, ako napríklad vitamín C, antioxidanty a peptidy, tiež hrajú dôležitú úlohu pri obnove kože. Sérum s vitamínom C pomáha rozjasniť pokožku a ochraňuje ju pred poškodením slnečnými lúčmi, zatiaľ čo antioxidanty chránia pokožku pred voľnými radikálmi. Peptidy podporujú tvorbu kolagénu a pomáhajú zlepšovať textúru pokožky.

Celkovo aktívne látky v kozmetike pomáhajú obnoviť a omladiť pokožku tým, že stimulujú rôzne procesy, ako napríklad exfoliáciu, hydratáciu a tvorbu kolagénu. Pri správnom používaní môžu mať výrazné výsledky a pomôcť dosiahnuť zdravý a krásny vzhľad pokožky.

Estetická medicína a kozmetika pri odstránení jaziev po akné

Kozmetické procedúry na odstránenie jaziev po akné sú dôležitou súčasťou starostlivosti o pokožku pre tých, ktorí sa snažia zlepšiť vzhľad svojej pleti a zbaviť sa nežiaducich jaziev. Akné môže zanechať na pokožke trvalé jazvy a pigmentáciu, čo môže spôsobiť značné psychické nepohodlie. Existuje niekoľko populárnych kozmetických procedúr, ktoré sa používajú na odstránenie týchto jaziev.

Prvou možnosťou je mikrodermabrázia, ktorá spočíva v odstránení vrchnej vrstvy pokožky pomocou jemného brúsenia. Táto procedúra môže pomôcť zlepšiť textúru pleti a zmenšiť povrchové jazvy. Ďalšou možnosťou je chemický peeling, ktorý odstraňuje vrchné vrstvy kože pomocou chemikálií. To môže pomôcť aj pri zmierňovaní pigmentácie a jaziev.

Laserová terapia je ďalšou populárnou voľbou, ktorá využíva laserové svetlo na odstránenie vrstiev pokožky a podporu tvorby kolagénu, čo môže zlepšiť jazvy. Injekčné procedúry, ako je napríklad aplikácia dermálnych plnív, môžu pomôcť vyplniť dočasné jazvy a hlbšie vrásky.

Je dôležité, aby ste pred výberom a vykonaním akýchkoľvek kozmetických procedúr konzultovali so skúseným dermatológom alebo odborníkom na pokožku, pretože výsledky a riziká môžu byť rôzne v závislosti od typu pleti a závažnosti jaziev. Celkovo však kozmetické procedúry na odstránenie jaziev po akné ponúkajú nádej na zlepšenie vzhľadu a sebavedomia tých, ktorí trpia týmto kožným problémom.

Ako je možné odstrániť jazvy?

Odstránenie jaziev je bežným estetickým zákrokom, ktorý sa často vykonáva na klinikách a v dermatologických centrách. Existuje niekoľko metód, ktoré sa používajú na odstránenie jaziev, vrátane laserovej terapie. Tu je niekoľko možností a zákrokov, ktoré sa používajú na odstránenie jaziev:

 1. Laserová terapia: Laserové zariadenia emitujú silné svetelné lúče, ktoré odstránia povrchové vrstvy kože a podporujú rast nových buniek. Tento postup je účinný pri odstraňovaní jaziev po akné alebo iných povrchových jazvách.
 2. Mikrodermabrázia: Táto metóda využíva mikroskopické častice, aby opatrne odlúpila vrstvu povrchových jaziev. Je vhodná pre menej výrazné jazvy.
 3. Chemický peeling: Používa sa k odstráneniu povrchových jaziev. Chemická zlúčenina odstraňuje horné vrstvy kože, čím sa zlepšuje textúra pokožky.
 4. Dermálne výplne: V niektorých prípadoch sa používajú dermálne výplne, aby sa vyhladili jazvy a vyplnili ich nerovnosti.
 5. Mikroihlovanie: Tento postup využíva malé ihly na stimuláciu kolagénu v pokožke, čím sa môžu jazvy zlepšiť.

Na fotografii nižšie, môžete vidieť mikroihlovanie.

 mikroihlovanie_1

Je však dôležité poznamenať, že odstránenie jaziev môže byť drahé a nie je bez rizika. Laserová terapia môže spôsobiť začervenanie, opuch alebo zvýšenú citlivosť pokožky.

Okrem toho môže byť potrebné niekoľko sedení na dosiahnutie želaných výsledkov. Pred akýmkoľvek zákrokom je dôležité konzultovať s lekárom a dôkladne zvážiť všetky možné riziká a náklady spojené s odstránením jaziev.

Často kladené otázky

Existuje krém, ktorý odstráni moje jazvy?

Existuje mnoho krémov na trhu, ktoré sľubujú, že pomôžu odstrániť jazvy a zlepšia vzhľad pokožky. Tieto produkty často obsahujú rôzne zložky, ako sú silikóny, vitamíny, aloe vera, hyalurónová kyselina, a iné látky, ktoré majú za cieľ zjemniť jazvy a zlepšiť textúru pokožky.

Je však dôležité mať na pamäti, že odstránenie jaziev nie je vždy jednoduchý proces a účinky krémov sa môžu líšiť v závislosti od typu a závažnosti jaziev. Drobné jazvy a pigmentové škvrny môžu byť efektívnejšie liečené krémami, zatiaľ čo hlboké jazvy môžu vyžadovať iné metódy, ako napríklad laserovú terapiu, mikrodermabráziu alebo chirurgické zákroky.

Je tiež dôležité byť trpezlivý, pretože výsledky môžu trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Pred použitím akéhokoľvek krému by ste sa mali poradiť so svojím dermatológom alebo lekárom, aby ste získali odporúčania a overili, či je produkt vhodný pre váš typ pokožky a problém s jazvami.

V neposlednom rade je dôležité mať realistické očakávania, pretože nie všetky jazvy sa dajú úplne odstrániť, ale môžu sa výrazne zlepšiť vzhľadom a textúrou pokožky s pravidelným používaním vhodných produktov a odbornou starostlivosťou.

Sú jazvy po akné permanentné?

Jazvy po akné môžu byť trvalé, ale nie vždy. Ich trvanlivosť závisí od závažnosti pôvodnej akné, typu pokožky a liečby, ktorú osoba podstúpila. Pre niektorých ľudí sú jazvy po akné iba dočasné, zatiaľ čo pre iných môžu byť permanentné. Existujú rôzne typy jaziev, vrátane atrofických jaziev, hypertrofických jaziev a keloidov, pričom každý z týchto typov má svoje vlastnosti.

Atrofické jazvy sú často spôsobené stratou tkaniva pod povrchom kože a môžu vytvárať dierky alebo jamky. Hypertrofické jazvy a keloidy sú naopak nadmerným rastom tkaniva, ktoré sa zvyknú vypínať nad povrch kože.

Na trvalé jazvy po akné existuje niekoľko liečebných možností, vrátane laserovej terapie, mikrodermabrázie, chemických peelov, dermabrázie a injekcií fillérov. Konzultácia s dermatológom je dôležitým prvým krokom pri rozhodovaní sa pre vhodnú liečbu.

Okrem toho je preventívna starostlivosť o pleť tiež kľúčová. Pravidelná starostlivosť o pleť a používanie produktov s obsahom retinoidov alebo alfa hydroxy kyselín môže pomôcť minimalizovať tvorbu jaziev po akné. Je dôležité mať trpezlivosť, pretože liečba jaziev môže trvať niekoľko mesiacov až rokov.

Dokáže vazelína pomôcť zmierniť jazvy po akné?

Vazelína je často považovaná za univerzálny produkt v oblasti starostlivosti o pokožku, ale jej účinnosť pri zmiernení jaziev po akné môže byť pomerne obmedzená. Vazelína je známa svojou schopnosťou hydratovať pokožku a vytvárať na nej ochrannú bariéru, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť. To môže byť výhodné pre pokožku, ktorá je po akné citlivá a suchá, pretože hydratácia je dôležitá pre jej obnovu.

Avšak, samotná vazelína pravdepodobne nestačí na efektívne zmiernenie jaziev po akné. Jazvy sú výsledkom poškodenia kože na hlbších vrstvách, a preto vyžadujú špecifické postupy na ich liečbu.

Prevencia jaziev po akné zahŕňa dôkladnú starostlivosť o pokožku, minimalizáciu zápalu a vyhýbanie sa stláčaniu a popichaniu akné. V niektorých prípadoch môžu byť jazvy po akné liečené rôznymi metódami vrátane laserovej terapie, mikrodermabrázie alebo chemického peelingu. Je však dôležité, aby sa na liečbu jaziev konzultoval s dermatológom, aby sa vybrala najvhodnejšia metóda pre konkrétny prípad.

Zdroje:

Acne Scarring—Pathogenesis, Evaluation, and Treatment Options - PMC (nih.gov)

Methods for the Improvement of Acne Scars Used in Dermatology and Cosmetology: A Review - PMC (nih.gov)

Review Highlights Toll of Acne Scars on Patients’ Quality of Life (ajmc.com)

Prevalence and Risk Factors of Acne Scarring Among Patients Consulting Dermatologists in the USA - JDDonline - Journal of Drugs in Dermatology