Retinol sérum s vitamínmi C, E, F

     

Krátky popis: Obnovuje textúru pleti a viditeľne ju omladzuje. Zlepšuje vzhľad jemných rýh a vrások, pomáha redukovať pigmentové škvrny. Odporúčané použitie: Večer naneste na očistenú tvár, krk a dekolt niekoľko kvapiek séra a jemne rozotrite do pokožky.

Balenie: 30ml

Môžeme doručiť do:
22.5.2024
Skladom (>5 ks)
Značka: Nakupuj Zdravo
€7,99

Retinol - vitamínové sérum

Retinol  sa v posledných rokoch stal jednou z najpopulárnejších aktívnych látok v kozmetike. Avšak viete presne, čo tento názov znamená a ako retinol funguje a ako zlepšuje stav Vašej pleti? Retinol je voľnopredajná, bezpečná verzia retinoidov a je vyrobený z vitamínu A. Koncentrácia retinolu je mimoriadne dôležitá, hlavne ak ste nepoužívali retinol predtým. Najvhodnejšie je začať s koncentráciou 0,05 – 1 %. Koncentrácie 2 – 3% sú považované za silné, a sú vhodné iba pre skúsených používateľov a po testovaní reakcie pleti na retinol. Náš retinol má koncentráciu 1%. Z tohto dôvodu je vhodný aj pre neskúsených používateľov a pre ľudí s citlivou pleťou.

Ako presne funguje retinol?

Retinol zvyšuje tvorbu kožných buniek. Taktiež pomáha z hĺbka vyčistiť póry. Retinol tiež exfoliuje pokožku a zvyšuje produkciu kolagénu. To docieľuje pomocou malých molekúl, ktoré tvoria retinol – tie sa dostávajú hlboko pod vonkajšiu vrstvu pokožky (epidermis) až do strednej vrstvy (dermis) kože. Keď sa retinol dostane do tejto strednej vrstvy kože, pomáha neutralizovať voľné radikály. To pomáha zvyšovať produkciu elastínu a kolagénu, čo môže znížiť výskyt jemných liniek a vrások, čím pokožka získa svieži a plnší vzhľad.

Výhody používania retinolu

Pomáha s akné

Akné je bežným ochorením kože. Keď sa póry upchajú odumretými kožnými bunkami a/alebo olejmi, môžu sa objaviť čierne a biele bodky alebo iné typy vyrážok. Retinol pomáha udržiavať póry čisté tým, že znižuje hromadenie kožných buniek. Okrem toho môže blokovať zápaly v pokožke. Taktiež kvôli jeho vlastnosti, že pomôže v obnove kožnej steny, pomáha v rýchlejšom hojení jaziev po akné. Pri pravidelnom používaní účinne zosvetľuje aj hlbšie jazvy a celkový vzhľad pokožky bude krajší a jednotnejší. Je dôležité spomenúť, že počas prvých pár mesiacov liečby sa môžu ešte objaviť vyrážky - Vaša pleť môže dokonca vyzerať horšie (niekedy sa to označuje ako retinolová očista). Všeobecne môžeme tvrdiť, že retinol dosiahne optimálne účinky po 8 až 12 týždňov pri pravidelnom používaní 2 – 3x týždenne.

Redukuje vrásky

Kožné bunky sa prirodzene obnovujú a odhaľujú pod sebou nové bunky. S pribúdajúcim vekom sa to však deje menej často, čo môže viesť k výskytu jemných línii a vrások. Retinol pomáha urýchliť tento proces výmeny a podporiť jasnejšiu a hladšiu pleť. Dostáva sa tiež hlbšie do pokožky, aby podporil tvorbu kolagénu a ešte viac zlepšil kvalitu pokožky. Podľa štúdie vykonanej v roku 2019 používanie produktu s obsahom retinolu už po 8 týždňoch používania vo veľkej miere znížila výskyt vrások u respondentov.

Pomáha s hyperpigmentáciou

Hyperpigmentáciou nazývame výskyt tmavých škvŕn na pleti a zväčša sú spôsobené slnečným žiarením. Ak máte na tvári, rukách, krku alebo ramenách svetlé až tmavohnedé škvrny, ide o nahromadenie melanínu, ktorý dodáva pokožke farbu (pigment). Zistilo sa, že retinol používaný lokálne, zosvetľuje tmavé škvrny, hoci to môže trvať aj pár mesiacov. Vykonával sa výskum v roku 2020 ohľadom tejto problematiky s pozitívnym výsledkom, už po 12 týždňoch bola vidieť pozitívna zmena ohľadom hyperpigmentácie a nerovnomernému tónu pleti. Ak vás znepokojuje stav týchto škvŕn, alebo ich výskyt je nadmerný, odporúčame navštíviť dermatológa.

Ako začať používanie retinolu?

Pred prvým použitím prípravku s obsahom retinolu vyskúšajte trochu na malej ploche pokožky, aby ste zistili, či nemáte negatívne reakcie. Ak po niekoľkých dňoch nie je to miesto na vašej pokožke veľmi červené alebo svrbivé, môžete retinol pridať do svojej večernej rutiny starostlivosti o pleť. Ako sme spomenuli vyššie, dbajte aj na koncentráciu retinolu a začínajte s koncentráciou 0,5 – 1%.

Vitamín C

Vitamín C je dôležitou živinou pre viaceré procesy v tele. Pomáha udržiavať pokožku zdravú a mnohé výrobky na starostlivosť o pleť obsahujú vitamín C. Odborný názov vitamínu C je kyselina L-askorbová. Telo si vitamín C nedokáže prirodzene vytvoriť, preto je dôležité ho používať ako doplnok výživy alebo aplikovať lokálne na problémové partie.

Benefity vitamínu C pre pokožku

Chráni pleť pred voľnými radikálmi

Vitamín C, ako jeden z najdôležitejších antioxidantov v ľudskej pokožke, je súčasťou komplexnej skupiny enzymatických a neenzymatických antioxidantov, ktoré spoločne chránia pokožku pred reaktívnymi formami kyslíka. Keď je pokožka vystavená UV žiareniu, vznikajú reaktívne formy kyslíka, ako sú superoxidový ión, peroxid a singletový kyslík. Vitamín C chráni pokožku pred oxidačným stresom postupným odovzdávaním elektrónov na neutralizáciu voľných radikálov. Tieto radikály majú potenciál spustiť reťazové alebo kaskádové reakcie, ktoré poškodzujú bunky.

Pomáha v syntéze kolagénu

Vitamín C je nevyhnutný pre biosyntézu kolagénu. Predpokladá sa, že vitamín C okrem stimulácie kvalitatívnych zmien v molekule kolagénu ovplyvňuje aj kvantitatívnu syntézu kolagénu. Vitamín C slúži ako kofaktor pre enzýmy, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu a zosieťovanie molekúl kolagénu. Ďalším mechanizmom, ktorým vitamín C ovplyvňuje syntézu kolagénu, je stimulácia peroxidácie lipidov a produkt tohto procesu, malondialdehyd, zase stimuluje expresiu kolagénových génov.

Zmierňuje pigmentové škvrny

Pigmentovými škvŕnami nazývame tmavé škvrny na pleti, ktoré sú zväčša spôsobené slnečným žiarením. Ak máte na tvári, rukách, krku alebo ramenách svetlé až tmavohnedé škvrny, ide o nahromadenie melanínu, ktorý dodáva pokožke farbu (pigment). Vitamín C interaguje s iónmi medi na tyrozinázovo aktívnom mieste a inhibuje pôsobenie enzýmu tyrozinázy, čím znižuje tvorbu melanínu. Vitamín C pôsobí aj na perifolikulárny pigment. V trojmesačnom výskume sa skúmal vplyv vitamínu C na pigmentové škvrny. Denné používanie kyseliny askorbovej lokálne priniesol objektívne a subjektívne zlepšenie fotopoškodenej pokožky tváre.

Vitamín E

Vitamín E je v tukoch rozpustná esenciálna živina s protizápalovými účinkami. Vitamín E pomáha podporovať imunitný systém, funkciu buniek a zdravie pokožky. Je to antioxidant, vďaka čomu účinne bojuje proti účinkom voľných radikálov. Chráni pleť pred voľnými radikálmi Ako už bolo spomenuté, vitamín E je antioxidant. Antioxidanty pomáhajú odstraňovať voľné radikály a zabraňujú tak oxidačnému poškodeniu buniek. Voľné radikály vytrhujú elektrón zo všetkého, čo im príde do cesty, vrátane DNA, kožných bielkovín, spojivových tkanív a bunkových membrán. Vitamín E utlmuje túto aktivitu voľných radikálov a tak chráni pleť. Hydratuje pokožku a posilňuje kožnú bariéru Okrem toho, že vitamín E pôsobí ako silný antioxidant, na rozdiel od väčšiny antioxidantov, je aj veľmi hydratačná molekula, pretože pôsobí ako zvlhčovadlo (absorbuje vodu do pokožky) a zmäkčovadlo (zadržiava vodu v pokožke). To znamená, že lokálne môže byť veľmi užitočný pri rôznych kožných ochoreniach, ako aj pri obnove pokožky. Pomáha pri rôznych druhoch obnovy buniek od poškodenia slnkom až po podporu hojenia jaziev alebo popálenín.

Vitamín F

Vitamín F sa skladá z dvoch esenciálnych mastných kyselín. Ide o kyselinu alfa-linolénovú (ALA) - omega-3 mastnú kyselinu a kyselinu linolovú (LA) - omega-6 mastnú kyselinu. Obe sú veľmi dôležité a zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní zdravia našej pokožky.

Znižuje zápal

Vitamín F môže pomôcť pri niektorých zápalových stavoch kože, ako je dermatitída a psoriáza, pretože pomáha znižovať zápal, regulovať zdravé bunkové funkcie a nadmernú stratu vody.

Udržuje vlhkosť

Vitamín F, ktorý sa skladá aj z esenciálnej mastnej kyseliny omega-6, je hydratačnou zložkou. Vitamín F sa pri použití na pokožke mení na ceramidy, skupinu lipidov, ktoré pomáhajú vytvárať kožnú bariéru a pomáhajú pokožke udržiavať vlhkosť.

Retinol ako súčasť večernej rutiny

Vyčistite si pleť jemným čistiacim prostriedkom a osušte ju. Počas používania produktov s obsahom retinolu si pokožku nedrhnite. Naneste retinol v tenkej vrstve na celú tvár (dávajte pozor, aby sa vám nedostal do úst, nosa a očí). Mali by ste použiť dávku, ktorá je približne vo veľkosti hrášku. Počas prvých pár týždňov liečby aplikujte retinol len každý druhý – tretí deň. Na záver použite hydratačný krém na tvár. Nakoľko ako sme spomínali aj vyššie pleť môže mať silnejšie reakcie hlavne na začiatku užívaniu retinolu, viac sa odporúča používať ako súčasť večernej rutiny. Používajte na vyčistenú pokožku, ako medzikrok pred krémom. Má tendenciu vysušovať pokožku, preto po použití je vhodné zvoliť mastnejší hydratačný krém. Z našej kozmetickej línie Vám odporúčame nočný krém Opuntica. Viac o tomto kréme si môžete dočítať kliknutím na tlačítko nižšie. Viac o nočnom kréme Opuntica si môžete prečítať tu >> Zloženie: Aqua, Retinyl Palmitate, Glycerin, Sodium Ascorbyl Phosphate, Tocopheryl Acetate, Carthamus Tinctorius Seed Oil, Glycine Soja Oil, Linoleic Acid, Isopropyl Myristate, Xanthan Gum, Polymethyl Methacrylate, Disodiium EDTA, Tricaprylin, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Citric Acid, BHT Balenie: 30 ml Upozornenie: Retinol zvyšuje fotosenzitivitu. Z tohoto dôvodu ho odporúčame používať vo večerných hodinách. Vaša pleť sa stane menej odolnou voči slnečnému žiareniu. V každom prípade odporúčame zaradiť krém s SPF (ochranný faktor proti slnečnému žiareniu) do Vašej rannej rutiny. Taktiež dbajte na to aby ste Vašu pleť nevysušovali nadmerne používaním retinolu moc často. Odsledujte si reakciu Vašej pleti a ak je nadmerne červená alebo suchá, dajte si pár dní pauzu od retinolu. Iba na vonkajšie použitie. Produkty s obsahom retinolu by sa mali uchovávať na tmavom a chladnom mieste a mimo tepla a dosahu detí.

 

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole:
ŠM Avatar autora 4.1.2024 14:20
je to vhodné aj pre muža ?