Skúsenosti s retinolom - od expertov a od užívateľov

Retinol je jednou z najpopulárnejších aktívnych látok v kozmetike v posledných rokoch. Je jednou formou vitamínu A. Nižšie si môžete dočítať aké sú skúsenosti s retinolom po dlhodobom používaní. Ak by ste sa chceli dočítať viac o retinole a o tom ako presne funguje, kliknite sem a prečítajte si náš článok.

V tomto článku sa budeme zameriavať na skúsenosti s retinolom – pomocou klinických štúdii alebo na základe recenzií užívateľov.

Aké potvrdené účinky má retinol?

Retinol, a celkovo retinoidy sú obľúbenou oblasťou skúmania vedcov. Retinol má široký spektrum benefitov, čo sa týka ľudskej pleti. Medzi najlepšie skúsenosti s retinolom patria:

Zníženie výskytu jemných liniek a vrások.

Retinol stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý môže pomôcť vypnúť pokožku a vyhladiť vrásky.

V klinických štúdiách z roku 2015 lokálna liečba retinolom významne zlepšila jemné vrásky a ovplyvnila markery fotostárnutia. Štyri týždne liečby retinolom zvýšili hrúbku epidermy a regulovali gény pre kolagén typu 1 a kolagén typu 3 so zodpovedajúcim zvýšením expresie proteínov prokolagénu I a prokolagénu III. Analýza obrazu tváre ukázala výrazné zníženie vrások na tvári po 12 týždňoch aplikácie retinolu.

Zlepšenie štruktúry pleti

Retinol môže tiež pomôcť pri exfoliácii pokožky, čo môže viesť k hladšej a rovnomernejšej štruktúre pokožky.

V epiderme, vrchnej vrstve pokožky, sa v dôsledku používania retinolu zvyšuje obmena buniek. To podporuje tvorbu čerstvých, zdravých buniek a pomáha pri odstraňovaní starých, odumretých kožných buniek. Týmto procesom výmeny buniek sa môže zmierniť vzhľad drsností a nerovností na povrchu pokožky.

Okrem toho retinol pomáha pri stimulácii syntézy kolagénu, ktorý môže zhutniť a zvýšiť pružnosť pokožky. S pribúdajúcim vekom naše telo vytvára menej kolagénu, čo spôsobuje vrásky a ochabovanie pokožky. Kolagén je bielkovina, ktorá dodáva pokožke štruktúru a pružnosť. Retinol môže pomôcť vypnúť pokožku a zlepšiť jej celkovú štruktúru tým, že podporuje tvorbu kolagénu.

Rozjasnenie pleti

Retinol môže pomôcť znížiť výskyt tmavých škvŕn a zmeny farby, čo vedie k jasnejšiemu a rovnomernejšiemu tónu pleti.

Znížením viditeľnosti tmavých škvŕn a sfarbenia môže retinol pomôcť rozjasniť pokožku. Odumreté kožné bunky sa môžu odstrániť a odhaliť mladšie vyzerajúcu, rovnomernejšie tónovanú pokožku vďaka procesu výmeny buniek, ktorý retinol podporuje.

Pigment, ktorý dodáva pokožke, vlasom a očiam farbu, melanín, môže byť tiež potlačený retinolom. UV žiarenie, hormóny a niektoré lieky spôsobujú syntézu melanínu a nadmerné množstvo melanínu môže spôsobiť tmavé škvrny a nerovnomerný tón pleti. Retinol môže pomôcť vyrovnať tón pleti a zmierniť výskyt tmavých škvŕn tým, že zabráni tvorbe melanínu.

Okrem toho môže retinol zmierniť hyperpigmentáciu, bežný kožný problém, ktorý vedie k vzniku tmavých škvŕn, alebo fľakov na pokožke. K hyperpigmentácii môže viesť mnoho vecí vrátane vystavenia UV žiareniu, hormonálnych výkyvov a niektorých liekov. Tým, že retinol zabraňuje syntéze melanínu, môže pomôcť pri blednutí týchto tmavých oblastí.

Pomáha odstraňovať akné

Retinol môže tiež pomôcť uvoľniť póry a znížiť tvorbu akné.

Retinol čistí upchaté póry a zabraňuje vzniku akné. Hlboký prienik retinolu do pórov umožňuje odstrániť nahromadené odumreté kožné bunky, ktoré môžu spôsobovať akné a upchaté póry. To môže pomôcť minimalizovať viditeľnosť pórov a zlepšiť celkovú hladkosť pleti.

Retinol

Dôležité informácie

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že retinol, najmä na začiatku jeho používania, môže u niektorých ľudí spôsobiť suchosť, začervenanie a olupovanie. Keď sa vaša pleť prispôsobí, odporúča sa začať s nízkou koncentráciou a postupne zvyšovať frekvenciu používania. Okrem toho je veľmi dôležité používať hydratačný krém na udržanie hydratácie pokožky a chrániť ju pred slnkom používaním opaľovacieho krému každý deň počas dňa.

Prípravky s retinolom môžete používať v rámci nočnej rutiny a dôrazne sa odporúča používať opaľovací krém počas dňa, pretože retinol môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnečné žiarenie.

Je dôležité si uvedomiť, že výsledky s retinolom sa môžu prejaviť až po niekoľkých týždňoch a rôzne typy pleti môžu mať na retinol rôzne reakcie. Pred použitím retinolu na tvár sa vždy odporúča urobiť náplasťový test a v prípade akýchkoľvek obáv sa poraďte s dermatológom.

[produkty_clanok]

Aké sú skúsenosti s retinolom podľa našich zákazničiek?

“Objednávam Retinol pravidelne nie len pre mna, ale aj pre rodinu a kamarátov… výsledky sú úžasné.. spokojnosť.”

“Som spokojná, pleť sa po vyrážkach rýchlejšie hojí. Ďakujem.”

“Retinol je pre mňa jednotka, používam dlhodobo, pleť je naozaj úplne vyhladená, vrásky sú skutočne zjemnené!!! Veľmi odporúčam výrobok ale hlavne obchod-skvelá komunikácia!!!”

“So sérom som spokojná, pleť je hladká, mojej pleti po 40-ke vyhovuje, bez negatívnych reakcií. Určite ostanem verná tomuto výrobku keďže, Retinol je potrebné používať dlhodobejšie a záleží mi na mojej pleti ako na celkovom zdraví.”

“Veľmi dobre mi urobil na pleť. Mám vyhladenejšiu pleť a vyzerám mladšie. Používam ho dva krát denne pod denný krém.”

 

Ak Vás zaujíma konkrétny produkt a viacero recenzií od užívateľov, kliknite sem >>>

Zdroje:

A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin - Kong - 2016 - Journal of Cosmetic Dermatology - Wiley Online Library

Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety - PMC (nih.gov)

Retinol: Cream, Serum, What it is, Benefits, How to Use (clevelandclinic.org)