Priberanie zo stresu - Tipy pre zdravšie a šťastnejšie telo

Priberanie zo stresu - Tipy pre zdravšie a šťastnejšie telo

V uponáhľanom živote sa do našich každodenných povinností často dostáva tichý votrelec známy ako stres. Je to nevítaný spoločník, ktorý nás ovplyvňuje psychicky, emocionálne, a ako mnohí čoraz častejšie zisťujú, aj fyzicky. V dnešnom svete, v ktorom sa zdá, že nároky a tlak neustále rastú, sa nárast hmotnosti v dôsledku stresu stal rozšíreným problémom. S rastúcou hladinou stresu sa u mnohých ľudí zvyšuje aj číslo na váhe. Prečo má však stres taký výrazný vplyv na náš pás a ako sa môžeme orientovať v tomto zložitom vzťahu medzi našou mysľou a telom? Čítajte ďalej ak máte pocit, že vás trápi priberanie zo stresu a ak vás zaujíma ako zvládať stres.

Ako sledujeme priberanie zo stresu?

Prvotným indikátorom je nezdravé BMI. Nezdravé BMI (Index telesnej hmotnosti) predstavuje jednu z najrozšírenejších indikátorov nezdravého životného štýlu a zvýšeného rizika rôznych zdravotných problémov. BMI je často používaný na posúdenie, či má niekto podváhu, má normálnu hmotnosť, alebo obezitu. Avšak, pokiaľ sa jedinec nachádza mimo normálneho rozsahu BMI, môže to mať vážne následky pre jeho zdravie. Svoje BMI môžete zistiť pomocou BMI kalkulačky.

Priberanie a nízke BMI často súvisia s rôznymi zdravotnými komplikáciami. Príliš nízka hmotnosť môže viesť k oslabeniu imunitného systému, nedostatočnému prísunu živín pre telo a zvýšenému riziku osteoporózy. Z druhej strany, príliš vysoká hmotnosť a obezita sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku srdcových ochorení, cukrovky typu 2, vysokého krvného tlaku, rakoviny a ďalších zdravotných problémov.

Priberanie je nebezpečné nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre psychické zdravie jedinca. Môže viesť k nízkej sebavedomosti, depresii a úzkostným poruchám. Okrem toho môže mať vplyv na kvalitu života a dennú funkčnosť.

Je dôležité si uvedomiť, že zdravý životný štýl nezahŕňa len udržiavanie správneho BMI, ale aj stravovanie vyváženej stravy a pravidelnú fyzickú aktivitu. Pred výzvami s hmotnosťou by sme mali vyhľadať radu od odborníka na výživu alebo lekára, ktorý nám pomôže nájsť optimálny prístup k udržaniu zdravia a hmotnosti. Je dôležité mať na pamäti, že zdravý BMI je len jedným z mnohých ukazovateľov celkového zdravia, a preto by sme sa nemali sústrediť iba na neho, ale na celkový zdravý životný štýl.

Ako vplýva na proces priberania stres?

Stres má významný vplyv na náš fyzický a emocionálny stav, a to sa týka aj hmotnosti. Pre niektorých ľudí môže stres spôsobiť priberanie. Existuje niekoľko mechanizmov, ktoré vysvetľujú túto súvislosť.

Po prvé, stres vyvoláva uvoľňovanie hormónov, ako napríklad kortizolu, ktoré môžu zvýšiť chuť do jedla, najmä po sladkom a mastnom jedle. Ľudia sa potom často uchýlia k emocionálnemu jedeniu, aby si uľavili od stresu.

Stres môže tiež ovplyvniť spánok, a nedostatok spánku môže zvýšiť chuť do jedla, najmä po jedle s vysokým obsahom kalórií. Tým sa môže zvýšiť príjem kalórií a následne aj hmotnosť.

Okrem toho môže stres spôsobiť nezdravý životný štýl, vrátane nedostatku pohybu a zvýšeného konzumu alkoholu, čo môže tiež prispieť k priberaniu.

Je dôležité mať na pamäti, že stres a jeho vplyv na hmotnosť sú individuálne a môžu sa líšiť medzi jednotlivcami. Prevencia a riadenie stresu, vrátane zdravého stravovania a cvičenia, môžu pomôcť minimalizovať jeho negatívny vplyv na hmotnosť.

Aké sú typy stresu?

Stres je neodmysliteľnou súčasťou života a môže mať rôzne vplyvy na náš organizmus. Existuje niekoľko typov stresu, ktoré sa líšia svojou povahou a trvaním. Akýkoľvek stres môže však mať negatívny vplyv na naše telo, ak nie je riadne spravovaný.

Prvým typom stresu je akútny stres, ktorý je krátkodobý a môže vzniknúť napríklad pri nečakaných situáciách alebo úlohách. Telo v reakcii na akútny stres uvoľňuje adrenalín, čo zvyšuje našu bdelosť a pripravuje nás na rýchlu reakciu. Avšak, keď sa tento stav stáva častým, môže to viesť k vyčerpaniu organizmu a zhoršeniu zdravia.

Druhým typom je chronický stres, ktorý pretrváva dlhodobo a môže mať vážne dôsledky. Chronický stres môže spôsobiť problémy s imunitným systémom, srdcovými ochoreniami, depresiou a úzkosťou. Často vedie k nezdravým spôsobom zvládania stresu, ako je nadmerná konzumácia alkoholu alebo nezdravá strava.

Telové reakcie na stres zahŕňajú zvýšený srdcový tep, zvýšený krvný tlak a uvoľňovanie kortizolu, známeho ako stresový hormón. Tieto fyziologické zmeny môžu mať krátkodobý pozitívny vplyv na organizmus, no ak sú príliš časté, môžu spôsobiť poškodenie tkanív a orgánov.

Správne zvládanie stresu je kľúčové pre udržanie zdravia. To môže zahŕňať relaxačné cvičenia, meditáciu, správnu výživu a dostatok spánku. Dôležité je aj vyhýbať sa dlhodobému vystaveniu chronickému stresu, napríklad zmenou pracovného prostredia alebo spôsobu života.

Celkovo má stres výrazný vplyv na organizmus, a preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ho riadne zvládať a minimalizovať jeho negatívne dôsledky na naše zdravie.

Priberanie zo stresu

Priberanie zo stresu je fenomén, ktorý môže mať značný vplyv na náš organizmus a zdravie. Tento proces je spojený so zvýšeným hladinami kortizolu, ktorý je stresovým hormónom. Kortizol je hormón produkovaný nadobličkami v reakcii na stresové situácie a má rôzne účinky na telo.

Jedným z dôsledkov zvýšených hladín kortizolu je zvýšená chuť k jedlu, najmä po potravinách s vysokým obsahom tuku a cukru. Tento mechanizmus je evolučne založený na tom, že v minulosti bol stres často spojený s hrozbou hladu, a preto organizmus reagoval zvýšenou chuťou k jedlu na vyrovnávanie energie.

Avšak v modernom svete, kde sú stresové situácie časté, môže toto priberanie zo stresu viesť k problémom s nadváhou a obezitou. Ľudia, ktorí majú chronicky vysoké hladiny kortizolu, majú tendenciu ukladať viac tuku v oblasti brucha, čo je spojené so zvýšeným rizikom pre metabolické ochorenia.

Okrem toho stres môže ovplyvniť aj naše stravovacie návyky a správanie. Často siahame po nezdravých potravinách, alkohole alebo cigaretách ako spôsobu na zmierňovanie stresu.

Toto správanie môže viesť k negatívnym zdravotným dôsledkom.

Pre kontrolu priberania zo stresu je dôležité zvládať stres a nájsť alternatívne spôsoby, ako sa s ním vyrovnať. Patrí sem napríklad cvičenie, meditácia, relaxácia a podpora sociálnych vzťahov. Takéto aktivity môžu pomôcť znížiť hladiny kortizolu a zabrániť nežiaducemu priberaniu zo stresu. Je dôležité si uvedomiť, že stres nie je len emocionálny stav, ale aj fyzická reakcia tela, a preto je dôležité starať sa o svoje fyzické aj duševné zdravie, aby sme predišli nežiaducim následkom spojeným s priberaním zo stresu.

Emocionálne prejedanie 

Emocionálne prejedanie, často nazývané aj kompulzívne prejedanie, je závažným psychickým problémom, ktorý postihuje mnoho ľudí. Táto porucha stravovania sa vyznačuje nadmerným a často nekontrolovateľným príjmom potravy, najmä v reakcii na emocionálne stresy, úzkosť alebo depresiu. Ľudia s týmto problémom často konzumujú veľké množstvá jedla, aj keď nie sú hladní, a majú ťažkosti s odolávaním túžbe po jedle.

Emocionálne prejedanie môže mať vážne dôsledky pre fyzické a psychické zdravie. Zvyšuje riziko obezity, cukrovky a ďalších chorôb. Navyše, sprevádza ho často pocit hanby, viny a nízkeho sebavedomia, čo môže viesť k izolácii a sociálnym problémom.

Liečba emocionálneho prejedania zahŕňa terapiu, podporu od odborníkov na stravovanie a psychoterapiu na riešenie základných emocionálnych problémov. Dôležité je uvedomiť si, že pomoc je dostupná a nie je potrebné túto poruchu stravovania riešiť osamote.

 emocionálne prejedanie

Ako mať stres pod kontrolou?

Mať stres pod kontrolou je dôležité pre celkové fyzické a duševné zdravie. Existuje niekoľko základných spôsobov, ako to dosiahnuť.

 1. Identifikujte zdroje stresu: uvedomte si, čo vás trápi, a snažte sa tieto faktory minimalizovať alebo riešiť.
 2. Dávajte si pozor na zdravú životosprávu: pravidelný pohyb a strava bohatá na vitamíny a minerály môžu zlepšiť odolnosť voči stresu. Relaxačné techniky, ako je meditácia a hlboké dýchanie, vám pomôžu uvoľniť napätie.
 3. Prioritizujte spánok: pretože nedostatok spánku môže stres zhoršiť. Snažte sa dodržať 7-9 hodín spánku každú noc. Organizujte si svoj čas a nastavte si realistické ciele, aby ste sa vyhli preťaženiu.
 4. Nepodceňujte sociálnu podporu: rozprávanie sa s priateľmi a rodinou môže výrazne pomôcť zvládať stres. Pokiaľ je to potrebné, nebojte sa vyhľadať pomoc od profesionála, ako je psychológ, terapeut alebo psychiater.
 5. Sústreďte sa na svoje záujmy a hobby, aby ste si našli čas na oddych a relaxáciu. Stres je neoddeliteľnou súčasťou života, ale týmito spôsobmi môžete naučiť, ako ho mať pod kontrolou a dosiahnuť lepšiu kvalitu života.
 6. Užívajte doplnky výživy na podporu psychického kľudu:
  1. Ashwagandha

   Táto bylina sa v ajurvédskej medicíne používa už stáročia na zníženie stresu a úzkosti. Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie doplnkov stravy z ašvagandy môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu, hormónu spojeného so stresom.

  2. Horčík

   Horčík je minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách vrátane relaxácie a znižovania stresu. Niektoré štúdie naznačujú, že doplnky stravy s horčíkom môžu pomôcť znížiť úzkosť a podporiť relaxáciu.

  3. Omega-3 mastné kyseliny

   Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a niektorých druhoch orechov a semien, pomáhajú znižovať zápal a zlepšovať náladu. Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie doplnkov omega-3 môže pomôcť znížiť príznaky úzkosti a depresie.

Uprostred mnohých životných výziev je veľmi dôležité pamätať na to, že naše telo často reaguje na stres spôsobom, ktorý nemusíme očakávať, vrátane neželaného priberania na váhe. Ako sme však zistili pri tomto skúmaní súvislosti medzi stresom a hmotnosťou, v poznaní je sila. Ak ste vyzbrojení hlbším pochopením faktorov, ktoré sú v hre, a stratégiami, ako im čeliť, môžete znovu získať kontrolu nad svojou pohodou. Uprednostňovanie techník zvládania stresu, osvojenie si uvedomelých stravovacích návykov, udržiavanie fyzickej aktivity a hľadanie podpory, keď je to potrebné, to všetko sú kroky k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu. Pamätajte, že nejde len o zhadzovanie kíl, ale aj o starostlivosť o vaše duševné a fyzické zdravie. Prijmite tieto zmeny a uvidíte nielen rozdiel na váhe, ale zažijete aj zmenu celkovej kvality svojho života. Urobte teda prvý krok k harmonickej rovnováhe medzi stresom a pohodou ešte dnes, pretože vaše zdravie za to stojí.

Zdroje:

How Too Much Stress Can Cause Weight Gain (and What to Do About It) (orlandohealth.com)

Stress and Obesity: Are There More Susceptible Individuals? - PMC (nih.gov)

Effects of Chronic Social Stress on Obesity - PMC (nih.gov)

Why does stress lead to weight gain? Study sheds light (medicalnewstoday.com)