Cordyceps Skúsenosti: Magická Huba s Mnohostrannými Účinkami

Cordyceps Skúsenosti: Magická Huba s Mnohostrannými Účinkami

Cordyceps má hlboké korene v tradičnej čínskej medicíne. Podľa tradičných liečiteľov a obyvateľov severoindického štátu Sikkim je Cordyceps odporúčaný na všetky choroby, pričom najsilnejšie účinky má na dlhovekosť, libido, únavu, choroby pečene a obličiek. V Nepále sa mu pripisovali taktiež pozitívne účinky pri liečení hnačiek, bolesti hlavy, kašľa a reumy. Čítajte ďalej pre cenné informácie a skúsenosti s Cordycepsom.

Pozitívne účinky Cordycepsu

Novodobé štúdie potvrdili pozitívne účinky Cordycepsu a produktov z neho na pečeň, obličky, kardiovaskulárny, respiračný nervový, imunologický či pohlavný systém. Zároveň, Cordyceps preukázal vysoký obsah antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín, množstvo živín vrátane esenciálnych olejov, vitamínov B1, B2, B12 a K, sacharidov ale aj bielkovín, sterolov a nukleozidov. Veľa štúdií taktiež potvrdilo jeho antibakteriálne, anti-mykotické, protizápalové, anti-diabetické, proti-rakovinotvorné, prosexuálne, imunomodulárne, a anti-HIV účinky.

Uvádza sa, že zlepšuje fyzickú výdrž a preto je vhodný pre starších ľudí a športovcov. Tiež má dlhú históriu v liečení obličkových a pečeňových chorôb, bronchitídy, astmy, tuberkulózy a iných respiračných ochorení. Čo sa týka kardiovaskulárnych ochorení, Cordyceps pomáha znižovať krvný tlak. Štúdie tiež poukázali na zlepšenie výkonu srdca až o 60% pri užívaní Cordycepsu pri chorobách s poruchami fungovania srdca. Navyše znižuje krvnú viskozitu a tak predchádza vzniku infarktu. Za zmienku stojí jeho aktívna zložka cordycepin ktorý reaguje s rôznymi biologickými a biochemickými procesmi ako napríklad tvorba DNA a RNA.

Pre zdravého človeka je Cordyceps vhodný na udržanie kvality zdravia a dlhovekosti a chorému dodáva potrebnú silu a pomoc pri uzdravovaní. Podľa tradičnej čínskej medicíny (TČM) je Cordyceps preventívnym a regeneračným prostriedkom na podporu imunity, ochorení dýchacích ciest, močového a pohlavného ústrojenstva, tráviaceho a obehového systému, ako aj ďalších systémov ľudského organizmu.

Čo obsahuje cordyceps?

Cordyceps (a konkrétne Cordyceps sinensis v Shousine i Pjaoljane od TianDe) obsahuje biologicky aktívne látky – polysacharidy, peptidy, nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny C, D, E, K, vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky (vápnik, železo, horčík, mangán, zinok, selén, sodík, draslík) a iné telu prospešné látky.

Nežiaduce účinky cordycepsu

Veľké klinické štúdie uvádzajú len minimálne nežiaduce účinky – napr. pocit na zvracanie - aj to len výnimočne pri užívaní vyšších ako odporúčaných dávkach. Tento stav odznie po približne 2 dňoch. Pozor na používanie Cordycepsu počas tehotenstva a v čase dojčenia a tiež v prípade alergie na huby.

O Cordypecpse je známe, že spomaľuje zrážanlivosť krvi. Je potrebné vysadiť ho v prípade plánovanej operácie, 2 týždne pred zákrokom.

Cordyceps - skúsenosti

Veríme, že skúsenosti od užívateľov sú najlepším spôsobom, ako sa viete presvedčiť o funkčnosti doplnku výživy v reálnom živote. Samozrejme, všetky nami uvedené fakty sú založené na klinických štúdiách. Avšak často sa stane, že bez skúseností reálnych ľudí sa viac bojíme vyskúšať nový, zdraviu prospešný doplnok výživy. Čítajte ďalej pre skúsenosti s Cordycepsom.

„Nebol som si istý, prečo by som mal kúpiť cordyceps. Ale keď som videla, že sa dá použiť pred tréningom a na energiu, povedala som si, že to vyskúšam.

Prvé 2 dni som užívala hodinu pred posilňovňou a mala som naozaj peknú výdrž! Výrazné zlepšenie, ktoré môžem zmerať na svojom fitbit. Dnes som si zobrala hneď na lačno bc som mala zlý spánok a nechcelo sa mi vstávať, cítila som sa unavená, malátna. Asi za hodinu alebo menej som začala mať budíček, ktorý mi samotný čierny čaj ráno už nedá!

Ten pocit je jedinečný. Neviem to vysvetliť, ale cítim, že je to cordyceps, pretože veľmi dobre poznám svoje telo, myseľ a hladinu energie, chodím takmer denne do posilňovne a snažím sa vysadiť niektoré lieky a v dôsledku toho mám málo energie a tiež som veľmi depresívna. Potláča mi chuť do jedla a cítim to v žalúdku, akúsi existenčnú nevoľnosť... idk ako to vysvetliť. Nový pocit, a viem, že to nie je placebo. Z chodiacej mŕtvoly som sa rozhodol ísť do posilňovne v deň, keď som naozaj uvažoval o tom, že zostanem v posteli.

Od ničoho neočakávam rýchle výsledky, ale toto má jedinečný pocit, ktorý sa nepodobá žiadnej inej látke. Takže viem, že mám túto nepokojnú energiu a musím sa hýbať! Či to má prínos na poznávanie, zistím asi neskôr? Ale zatiaľ ma ako predtréningovka a energetická prvá vec na prázdny žalúdok prebudí a dodá mi vytrvalosť a energiu ako nič iné, čo som skúšal!

Veľmi pôsobivé, esp, pretože to fungovalo prvý deň, ale bc každý ďalší deň mal lepšie účinky, výraznejšie. Veľmi spokojný. Páči sa mi to!“

„Pre mňa ako vášnivého bežca bolo nájdenie kapsúl Cordyceps ako narazenie na skrytú stopu, ktorá vedie k osobnému rekordu. Táto 3,5-mesačná zásoba silného extraktu Cordycepsu sa stala neodmysliteľnou súčasťou môjho každodenného režimu.

Po prvé, ide mi o ohľaduplnú suplementáciu, takže skutočnosť, že tieto kapsule sú vegánske, geneticky nemodifikované a bezlepkové, sa dokonale zhoduje s mojimi hodnotami, ktoré si uvedomujem.

Ale poďme k jadru veci - k výkonu. Každá dávka 1 000 mg je štandardizovaná na 30 % polysacharidov, bohatých na alfa a beta-glukány, čo pre mňa znamená trvalú energiu a vitalitu. Odkedy som Cordyceps zaradil do svojej rutiny, zaznamenal som hmatateľný rozdiel vo svojej vytrvalosti a čase regenerácie. Je tu úroveň celkovej podpory, ktorá akoby oživila nielen moje behy, ale aj môj každodenný život.

Každý bežec, ktorý chce podporiť svoje zdravie a zvýšiť svoju výkonnosť prirodzenou cestou, by mal tieto kapsule Cordyceps vyskúšať. Je to jednoduchý, ale účinný doplnok k mojej zdravotnej výbave a absolútne si zaslúži hodnotenie 5 hviezdičiek!“

 

 

Najlepší Cordyceps (extrakt z huby Cordyceps Sinensis) - užíval som ho po mnohých mesiacoch, keď som trpel stratou sily pľúc v dôsledku RVS (vírusovej infekcie dýchacích ciest). Bolo mi to odporučené od lekára zaoberajúceho sa prírodným liečiteľstvom. Vždy som musel používať záchranný inhalátor niekoľkokrát denne. Čím dlhšie som ho užíval, tým silnejšie boli moje pľúca. Inhalátor používam len zriedka, pretože sa zdá, že moje pľúca sú opäť v plnej sile. Milujem ich a mám ich na automatické dopĺňanie. Nechcem byť bez nich nikdy.“

„Už asi 2 mesiace používam Cordyceps, 1-2 kapsule denne. Začal som ich používať ako podporu ketogénnej diéty, ktorú som začal 25. 8. 2020, a verím, že mi to naozaj môže pomôcť vo viacerých oddeleniach. Chcel som nejaké prírodné doplnky, ktoré by mi pomohli udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, ako aj získať možné zvýšenie športového výkonu pri silovom tréningu a tenise, keď som v stave prispôsobenom tukom. Zdá sa, že to funguje dobre a plánujem pokračovať v dopĺňaní prípravku NZ Cordyceps. Počas celého dňa sa cítim energicky, s jasnou mysľou a takmer žiadnou úzkosťou, moje zápalové bolestivé stavy (bolesť krku, ischias, bolesť spodnej časti chrbta) sa zmenšujú a môj dych sa plnšie a viac okysličuje. Takisto sa mi mierne zvýšilo libido, takže to je bonus :)“

Ako ste mohli čítať vyššie, Cordyceps hlavne pomáha so zvýšením športového výkonu, pociťovateľne zlepšuje stav dýchacej sústavy a podporuje vitalitu, energiu a pozitívnu náladu.

Ako zakomponovať Cordyceps do dennej rutíny?

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pridať Cordyceps do svojej dennej rutiny, je konzumácia kapsúl alebo prášku. Prášok Cordyceps môžete pridať do ranného smoothie, ovsenej kaše alebo jogurtu. Skvele sa hodí aj do proteínových šejkov po cvičení, pretože môže pomôcť so zotavením a zlepšením výkonnosti.

Cordyceps je možné využiť aj v kulinárskych receptoch. Môžete ho pridať do polievok, omáčok alebo dokonca do pečenia. Napríklad, môžete pripraviť zdravú zeleninovú polievku s pridaním Cordycepsu, ktorý jej dodá jemnú zemitú chuť a zároveň zvýši jej výživovú hodnotu. Alebo ho môžete zamiešať do cesta na chlieb alebo muffiny pre extra dávku energie.

Osobné tipy od užívateľov naznačujú, že najlepšie je začínať s menšími dávkami a postupne zvyšovať množstvo, aby sa telo prispôsobilo. Niektorí používajú Cordyceps pred cvičením na zvýšenie výkonnosti, iní ho konzumujú večer na podporu regenerácie. Je dôležité počúvať svoje telo a zistiť, čo pre vás najlepšie funguje.

Nezabúdajte konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu pred začatím užívania nových doplnkov, aby ste sa uistili, že sú pre vás vhodné. S trochou experimentovania môže Cordyceps obohatiť váš každodenný život a prispieť k vášmu celkovému zdraviu a vitalite.

Záver

Cordyceps sinensis je obľúbená huba aj v Čínskej tradičnej medicíne už stáročia. V Čínskej tradičnej medicíne je klinicky dokázaných a popísaných 21 benefitov na ľudské zdravie ako anti-diabetický účinok, anti-oxidačný účinok, imunomodulačný účinok, anti-aging účinok, anti-nádorový účinok atď. Cordycepín získaný z cordycepsu sa študuje pre jeho anti-nádorové účinky a vedci dúfajú, že jeho budúci terapeutický potenciál sa môže použiť pri liečbe tých najnebezpečnejších ochorení.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
https://link-springer-com.ezproxy.is.ed.ac.uk/article/10.1007/s13205-013-0121-

A brief review on the medicinal uses of Cordyceps militaris - ScienceDirect

The Scientific Evidence for the Health Benefits of Cordyceps | Scientific American